INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

LIGA NAȚIUNILOR // FOTO Anglia a întors în ultimele minute și a retrogradat-o pe Croația + Belgia, umilită după ce a condus cu 2-0!

Articol de - Publicat duminica, 18 noiembrie 2018 23:35

Vicecampioana mondială Croația părea că-și revine după ce o bătuse zilele trecute pe Spania, 3-2, dar a pierdut tot pe final pe Wembley, în fața Angliei, 1-2, retrogradând în eșalonul B al Ligii Națiunilor.

IT'S COMING HOME!

Sloganul lansat de fanii Albionului la Mondialul din Rusia n-a reușit să poarte entuziasta și tânăra trupă a lui Southgate decât până în finala mică. "Is coming home" s-a reîncărcat în această seară, după ce, ca o coincidență a sorții, Croația i-a ieșit iarăși în cale în meciul decisiv pentru configurația grupei a 4-a. Și Anglia s-a revanșat pe Wembley, schimbând miraculos retrogradarea în locul de Final 4!

Câștigă cine riscă

Degeaba dominase clar aproape un ceas și ratase destule ocazii, pe un contraatac, Kramarici s-a distrat cu Stones, Gomez și Dier în mijlocul careului, amețindu-i teribil prin fente, și l-a lobat pe Pickford, derutat de o deviere. La 0-1, gazdele s-au clătinat și doar imprecizia lui Perišici și șutul blocat al lui Vlasici, înlocuitorul accidentatului Rakitici, le-au ținut în viață. Southgate a mutat însă inspirat cu Lingard și după 5 minute mijlocașul lui Man. United restabilea echilibrul. Aut Gomez și fază de biliard cu Modrici și Lovren luftând, șut chinuit Kane și Lingard a împins mingea în plasă!

Ruleta rusească

La 1-1 Anglia era tot picată în Liga B (în tur fusese 0-0), iar Spania câștiga grupa. S-a jucat ca la ruleta rusească. Același Lingard a salvat de pe linia porții la șutul lui Vida și doar trei minute mai târziu croații au mai clacat o dată în defensivă. Tot dintr-o fază fixă. Centrare Chilwell și Kane s-a infiltrat în careul mic pentru golul calificării meritate și al retrogradării vicecampioanei mondiale.

747 de minute trecuseră de la anteriorul gol reușit de Harry Kane la naționala Angliei. Căpitanul marcase ultima oară contra Columbiei în "optimile" CM 2018

2 meciuri la rând cu gol înscris are Jesse Lingard la națională, cu SUA și Croația în doar 4 zile. În primele 20 de selecții, mijlocașul dăduse tot două goluri

"E incredibil, niciodată n-am văzut o asemenea atmosferă pe Wembley. Am dovedit că avem caracter, nervii tari și calmul pe care doar marile echipe îl găsesc în momentele critice"Harry Kane, căpitan Anglia

Tot azi în Liga Națiunilor se mai dispută alte 6 partide. Vezi desfășurarea liveSCORE pe GSP.RO: