INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

VIDEO Golul săptămânii vine din Ligue 1! Execuție senzațională de la 70 de metri

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 12:57 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 13:30

Metz și St. Etienne au remizat, 1-1, în etapa a 12-a din Ligue 1, iar una dintre reușite a devenit virală pe internet.

Scorul meciului a fost stabilit încă din prima repriză, chiar din minutul 16. Metz a deschis corul în minutul 9, prin mijlocașul Farid Boulaya, dar St. Etienne a egalat după doar 7 minute.

Gol de la 70 de metri în Metz – St. Etienne

Wahbi Khazri (30 de ani) a egalat pentru St. Etienne grație unui gol spectaculos. Atacantul a recuperat mingea în propriul careu și a avansat cu ea până la 20 de metri de centrul terenului.

Khazri l-a văzut ieșit din poartă pe Oukidja și a decis să șuteze de la 70 de metri. Mingea s-a dus perfect, l-a depășit pe portarul lui Metz și a intrat în poartă.

Vezi AICI golul marcat de Wahbi Khazri

După 12 etape, ambele echipe se află în subsolul clasamentului. Metz e pe 18, cu 7 puncte, iar St. Etienne e ultima, pe 20, cu 6 puncte.

Leo Messi, cifre horror în Ligue 1

PSG a reușit vineri să rezolve meciul cu Lille, 2-1, după ce la pauză era 0-1, prin golurile semnate de Marquinhos și Di Maria. Pentru oaspeți punctase canadianul Jonathan David.

A fost al 5-lea meci jucat de Messi în Ligue 1: 0 goluri, 0 pase decisive! Argentinianul este jucătorul din acest campionat care are cele mai multe șuturi - 15, între care 4 pe poartă - fără gol marcat.  Este doar al doilea sezon pentru Messi, după 2005/06, când nu reușește un gol sau o pasă decisivă până la finalul lunii octombrie (doar în campionat).