INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Liverpool, eliminată dramatic din Cupa Ligii! Arsenal lovește din nou la penalty-uri

Arsenal a învins-o dramatic pe Liverpool la loviturile de departajare, scor 0-0 (5-4 d.l.d)

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 octombrie 2020 09:37 / Actualizat vineri, 02 octombrie 2020 09:49

Arsenal a învins-o dramatic pe Liverpool, 0-0 în timpul regulamentar și 5-4 la penalty-uri, și a reușit să se califice în sferturile Cupei Ligii Angliei. Rolurile s-au inversat în acest an, după ce, în sezonul trecut, „cormoranii” se impuneau tot la loviturile de departajare în aceeași fază a competiției.

Pe parcursul celor 90 de minute de joc, Nketiah, Minamino, Jota și Grujic au fost protagoniștii celor mai mari ocazii, însă cei doi portari, Adrian și Leno, au menținut scorul intact pe tabela de marcaj, meciul ajungând la loviturile de departajare.

Elneny a fost primul jucător care a ratat la penalty-uri, fiind imitat imediat de Divock Origi. Liverpool a fost eliminată după ce Harry Wilson a ratat al șaselea penalty al „cormoranilor”, iar Willock nu a mai prelungit suspansul pentru Arsenal, marcând golul victoriei.

Arsenal lovește din nou la penalty-uri

Liverpool cedează din nou în fața lui Arsenal în acest sezon, după ce „tunarii” i-au suflat și Supercupa Angliei la penalty-uri. Arsenal își va afla adversara din sferturile Cupei Ligii Angliei în această seară, în urma unei trageri la sorți.

Citește mai multe știri despre fotbalul internațional:

Încă un român în Italia! Lecce a transferat un jucător de la Poli Timișoara

Barcelona, recital în 10 oameni cu Celta Vigo! Start perfect de sezon pentru Ronald Koeman