INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Liverpool - Manchester City 1-4 » Campioana, zdrobită de Manchester City chiar pe Anfield!

Liverpool - Manchester City // foto: Guliver/gettyimages +8   FOTO
Liverpool - Manchester City // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 februarie 2021 17:10 / Actualizat duminica, 07 februarie 2021 20:23

Manchester City a zdrobit-o pe Liverpool, scor 4-1, într-un meci din etapa 23 a Premier League.

Toate rezultatele și programul etapei 23 din Premier League pot fi văzute AICI

Ilkay Gundogan a avut șansa de a deschide scorul în minutul 37, de la punctul cu var, după ce un fault al lui Fabinho la Sterling în careu a fost sancționat. Neamțul a ratat, șutul său trecând mult peste poartă.

Gundogan s-a revanșat în a doua parte, când a deschis scorul cu un șut din interiorul careului mic (minutul 49). Mohamed Salah a egalat pentru „cormorani”, din penalty, în minutul 63, dar același Gundogan și-a readus echipa în avantaj în minutul 73. Încă o dată, cu un șut din aproximativ 5 metri, după ce Alisson a fost depășit de o centrare a lui Phil Foden.

+4 FOTO

Raheem Sterling a dus scorul la 3-1 doar 3 minute mai târziu, când a împins mingea în poartă cu capul din câțiva metri. Englezul a fost lăsat singur în fața porții și a fructificat centrarea lui Bernardo Silva.

Scorul final, 4-1, a fost stabilit de Phil Foden, cu un șut necruțător dintr-un unghi închis.

Manchester City a avut și un gol anulat în minutul 71, reușit de John Stones. Golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.

14 victorii consecutiveîn toate competițiile are Manchester City

Clasament Premier League:

Liverpool - Manchester City 1-4

• Au marcat: Salah 60 (pen.) / Gundogan 49, 73; Sterling 76; Foden 83
  • Ilkay Gundogan a ratat un penalty în minutul 37.
  • Click AICI pentru statistici

Liverpool - Manchester City, echipe de start:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Fabinho, Henderson, Robertson - Wijnaldum, Jones, Thiago - Mane, Salah, Firmino
Rezerve: Adrian, Milner, Oxlade-Chamberlain, Kabak, Tsimikas, Shaqiri, Origi, Phillips, N. Williams
Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester City: Ederson - Cancelo, Dias, Stones, Zinchenko - Rodri, Gundogan, Bernardo - Mahrez, Foden, Sterling
Rezerve: Steffen, Jesus, Laporte, Ferran Torres, Mendy, Fernandinho, Garcia, Doyle, Bernabe
Antrenor: Pep Guardiola

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

HAMILTON - RANGERS 1-1. FOTO Ianis Hagi și Rangers, pas greșit pe terenul ultimei clasate! Românul, scos după 79 de minute

România scapă de un adversar important în preliminariile Cupei Mondiale » Autorul „dublei” cu Napoli și-a anunțat retragerea după Euro 2020

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”