INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

FOTO Liverpool a învins-o pe Manchester City în Community Shield » Darwin Nunez l-a eclipsat pe Haaland!

Liverpool a învins-o pe Manchester City în Community Shield, scor 3-1. Darwin Nunez a câștigat și el „duelul transferurilor” în fața lui Erling Haaland. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2022 20:59 / Actualizat sambata, 30 iulie 2022 21:08

Liverpool, câștigătoarea Cupei, și Manchester City, campioana din Premier League, nu s-au dezmeticit după vacanța de vară și au oferit o primă repriză sub așteptări.

Arsenal o conducea pe Sevilla cu 4-0 în minutul 19! Rezultatul imposibil de anticipat în Emirates Cup
Emirates Cup

Cei doi manageri au mizat pe omogenitate. Klopp nu a folosit în echipa de start nicio nouă achiziție, în timp ce Guardiola a mizat din primul minut pe Erling Haaland.

Liverpool, triumf în Community Shield

Starul norvegian, una dintre mutările de top ale perioadei de mercato, a părut pierdut între Mahrez și Grealish, mereu pe picior greșit.

Nici Liverpool nu a impresionat, dar a deschis scorul la primul șut pe spațiul porții. În minutul 21, Alexander-Arnold și-a încercat norocul de la marginea careului de 16 metri. Ake a deviat mingea cu capul în propria poartă, fără speranțe pentru Ederson.

Mai activ decât Haaland a fost celălalt transfer ofensiv al „cetățenilor”, Julian Alvarez. Vârful adus de la River Plate a egalat în minutul 70, cu un șut din interiorul careului mic.

+11 FOTO

Finala părea să se îndrepte spre loviturile de departajare, dar o neglijență a lui Ruben Dias a rupt echilibrul. A comis un henț în suprafața de pedeapsă, iar Salah a transformat penalty-ul. În minutele de prelungiri, Darwin Nunez a stabilit rezultatul final, cu o lovitură de cap.

16 Community Shieldare Liverpool în palmares, la fel ca Arsenal. Doar Manchester United o depășește

FINAL » Liverpool - Manchester City 3-1

Liverpool - Manchester City, echipe de start

Liverpool: Adrian - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Thiago - Salah, Firmino, Diaz
Rezerve: Davies - Carvalho, Eliott, Gomez, Jones, Keita, Konate, Milner, Nunez
Antrenor: Jurgen Klopp

Manchester City: Ederson - Walkers, Dias, Ake, Cancelo - De Bruyne, Rodri, B. Silva - Mahrez, Haaland, Grealish
Rezerve: Ortega - Alvarez, Foden, Gundogan, Mbete, Palmer, Phillpis, Stones, Wilson-Esbrand
Antrenor: Pep Guardiola