INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - MANCHESTER UNITED 7-0

REZUMAT VIDEO 7-0! ULUITOR! ISTORIC! Liverpool a distrus-o pe Manchester United într-o repriză

Liverpool - Manchester United  / foto: Imago Images +10   FOTO
Liverpool - Manchester United / foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 05 martie 2023 20:20 / Actualizat luni, 06 martie 2023 08:02

Liverpool a zdrobit-o pe Manchester United în Premier League cu un uluitor 7-0 și s-a apropiat la numai 3 puncte de locurile de Champions League. „Cormoranii” au înscris de 6 ori după pauză. Este cea mai mare diferență de scor din istoria confruntărilor directe dintre cele două echipe!

Bookmakerii se așteptau la un meci echilibrat pe Anfield, între Liverpool și Manchester United, și lucrurile au stat chiar așa în prima jumătate de oră. Antony și Bruno Fernandes au trecut pe lângă gol pentru oaspeți, Robertson și Nunez în două rânduri pentru „cormorani”.

Prima echipă care a introdus mingea în poarta adversă a fost Manchester United, în minutul 42 prin Casemiro, dar reușita a fost anulată corect pe motiv de ofsaid. Doar un minut mai târziu, Liverpool a deschis oficial scorul.

+6 FOTO

Servit de Robertson, Cody Gakpo l-a depășit ușor pe Raphael Varane și a șutat la colțul lung, fără speranțe pentru De Gea.

Comentatorul l-a văzut astăzi pe Budescu și a șocat în direct: „Nu-l mai lăsați să joace!”
PETROLUL - CSU CRAIOVA 0-1

Liverpool - Manchester United 7-0: cea mai mare victorie din istoria acestui duel!

În a doua parte, elevii lui Klopp s-au descătușat.

La nici două minute de la reluarea jocului, Liverpool a lovit după o serie de gafe în apărarea oaspeților! Pe rând, Shaw, Casemiro și Varane s-au făcut de râs și au permis perechii Elliott - Nunez să creeze golul: englezul a centrat, Nunez a finalizat cu capul.

A urmat o avalanșă de goluri care i-a spulberat pe „diavoli”: Gakpo (minutul 50), Salah ('66 și '83), Nunez ('75) și Firmino ('86) au dus scorul la un neverosimil 7-0!

Apărarea oaspeților a fost depășită de o manieră categorică. La golul de 4-0, Salah a primit nemarcat între fundașii laterali ai lui United și a finalizat cu un șut năprasnic cu dreptul, bară-gol!

Este cea mai mare victorie din istoria acestui duel, după un 7-1 pentru Liverpool înregistrat în 1895, când United era denumită Newton Heath.

FINAL » Liverpool - Manchester United 7-0

Liverpool - Manchester United, echipe de start:

LIVERPOOL (4-3-3): Alisson - Alexander Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Elliott - Salah, Gakpo, Nunez
Rezerve: Kelleher - Bajcetic, Carvalho, Diogo Joto, Firmino, Jones, Matip, Milner, Tsimikas
Antrenor: Jurgen Klopp

MANCHESTER UNITED (4-2-3-1): De Gea - Dalot, Varane, Li. Martinez, Shaw - Casemiro, Fred - Antony, B. Fernandes, Rashford - Weghorst
Rezerve: Heaton - Elanga, Garnacho, Maguire, Malacia, McTominay, Sabitzer, Sancho, Wan-Bissaka
Antrenor: Erik ten Hag

Stadion: „Anfield Road”
Arbitru: Andrew Madley

Manchester City a avut o misiune facilă cu Newcastle și ține pasul aproape de Arsenal

Finalul unei ere! Un star al lui Liverpool și-a anunțat plecarea de pe „Anfield”, iar decizia e irevocabilă!

Jucătorul pentru care Arsenal a oferit 80 de milioane de euro a semnat pe 4 ani și jumătate!