INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - TOTTENHAM 2-1

Liverpool - Tottenham 2-1 » Fotoliul de lider, „arestat” de campioană cu un gol în minutul 90!

Liverpool a învins-o pe Tottenham, scor 2-1, în capul de afiș al rundei cu numărul 13 din Premier League. +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 20:42 / Actualizat joi, 17 decembrie 2020 00:00

Programul + rezultatele rundei #13 din Premier League

Duelul de pe Anfield a avut ritmul unei confruntări între primele două clasate, iar Mourinho și Klopp au așezat în teren două formații tăioase, care au apelat în genere la atacuri verticale.

Salah a deschis scorul pentru „cormorani” la mijlocul primului act. Șutul egipteanului din interiorul careului a fost deviat decisiv de Alderweireld.

Spurs a revenit până la pauză, grație golului semnat de Heung Min Son. Sud-coreeanul a punctat la capătul unui contraatac-blitz, verificat și de tehnologia arbitrajului video, întrucât golgeterul oaspeților se afla într-o poziție suspectă de ofsaid.

Liverpool - Tottenham 2-1 » Fotoliul de lider, „arestat” de campioană

+5 FOTO

În actul secund, Tottenham a fost la câțiva centimetri de 2-1 în mai multe rânduri. Cea mai mare ocazie a ratat-o Steven Bergwijn. Olandezul a nimerit stâlpul din stânga al lui Alisson, dintr-o poziție ofertantă.

Replicile „The Reds” nu au fost la fel de periculoase în repriza a doua, chiar dacă au controlat per total partida. Salah și Mane i-au dat emoții lui Mourinho mai degrabă cu execuții neinspirate.

Când fanii se obișnuiseră deja cu ideea unui egal, Firmino a adus victoria lui Liverpool în minutul 90. Corner, „cap de unde vine”, iar campioana devine lider solitar. Spurs rămâne pe doi, la 3 puncte în spate.

11 goluriau înscris în acest sezon Salah și Son. Sunt cei mai buni marcatori din Premier League, alături de Calvert-Lewin