INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - WEST HAM 3-1

FOTO Liverpool - West Ham 3-1 » „Cormoranii” continuă parcursul bun din Premier League, dar rămân în spatele lui Manchester City

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 18:04 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 18:04

Liverpool s-a impus, pe teren propriu, în fața lui West Ham United, scor 3-1, în runda cu numărul 6 din Premier League.

Derby-ul Ajax - Feyenoord, oprit de ultrași în minutul 55! » Incidentele au escaladat: haos la porțile stadionului
SCANDAL

Liverpool, victorie în fața lui West Ham în Premier League

Gazdele au deschis scorul în minutul 17, prin Mohamed Salah. Egipteanul a transformat fără probleme un penalty obținut tot de el, după ce fusese faultat de mexicanul Edson Alvarez în interiorul careului.

+8 FOTO

Londonezii au egalat cu 3 minute înainte de pauză, prin Jarrod Bowen. Vladimir Coufal a centrat din banda dreaptă, iar mijlocașul „ciocănarilor” a reluat cu capul, din plonjon, la colțul lung. Balonul a lovit bara din stânga porții și a intrat în plasă.

Darwin Nunez a adus-o pe Liverpool în avantaj

Trupa lui Jurgen Klopp a trecut din nou în avantaj în minutul 59. Alexis Mac Allister a trimis o pasă lobată peste apărarea oaspeților, iar uruguayanul Darwin Nunez a reluat din voleu, la colțul lung, fără șanse pentru Alphonse Areola.

Scorul final avea să-l stabilească Diogo Jota, în minutul 85. Andrew Robertson a centrat din corner, Van Dijk a recentrat în careul mic, iar portughezul a reluat din 5 metri, pe centrul porții.

S-a terminat 3-1 pentru Liverpool, formație care ocupă locul secund, cu 16 puncte. West Ham e pe 7, cu 10 puncte adunate.

În runda viitoare, Liverpool se deplasează în nordul Londrei, pentru duelul cu Tottenham, în timp ce West Ham primește acasă vizita lui Sheffield United.

Clasamentul actualizat din Premier League

Final:  Liverpool - West Ham 3-1

Liverpool - West Ham, echipe de start

Liverpool: Alisson - Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson - Szoboszlai, Mac Allister, Jones - Salah, Nunez, Diaz
Antrenor: Jurgen Klopp

West Ham: Areola - Coufal, Zouma, Aguerd, Emerson - Alvarez, Soucek - Bowen, Ward-Prowse, Paqueta - Antonio
Antrenor:  David Moyes

Stadion: Anfield
Arbitru: Chris Kavanagh

Programul etapei a 6-a din Premier League

Concluzii în presa spaniolă după debutul ca titular: „Ianis Hagi nu s-a simțit confortabil pe Mendizorroza”

Pe cine am pierdut! Daniel Boloca, printre cei mai buni la Sassuolo: „Extraordinar. Aleargă, luptă și se impune”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”