INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  URUGUAY

VIDEO Luis Suarez a marcat primul gol pentru Nacional + Aguero a urmărit partida de la tribuna oficială

Luis Suarez, Foto: Instagram

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2022 14:17 / Actualizat sambata, 06 august 2022 14:37

Luis Suarez, 35 de ani, a reuşit să înscrie primul gol pentru Nacional Montevideo, în partida cu Rentistas, 3-0, în campionatul din Uruguay. Atacantul a revenit în această vară la echipa la care a și debutat în fotbalul profesionist.

Fostul atacant al lui Atletico Madrid și Barcelona a intrat în repriza secundă și a reușit să închidă tabela în minutul 59. După ce a scăpat de marcajul unui adversar, Suarez a înscris cu capul, în urma unui corner bătut de Ocampo.

Ce se întâmplă cu FCU Craiova - CSU Craiova? Anunțul făcut azi de Mititelu în privința televizării
FCU CRAIOVA - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

VIDEO. Luis Suarez a marcat primul gol pentru Nacional

Nacional a obținut și un penalty pe final de meci, dar „El Pistolero” a ratat lovitura de pedeapsă, în minutul 84.

Luis Suarez înscria ultimul său gol pentru Nacional, în urmă cu 16 ani, chiar înainte de a părăsi continentul sud-american.

În 2006, s-a transferat în Olanda, la Groningen, unde începea frumoasa călătorie europeană, continuată la Ajax, Liverpool, Barcelona și Atletico Madrid.

Aguero, prezent la meciul lui Luis Suarez

Revenit în Uruguay, atacantul celest a debutat la Nacional, în meciul cu Atletico Goianiense, 0-1, din prima manșă a sferturilor de finală a Copa Sudamericana.

Bunul său prieten, Sergio Aguero (34 de ani), retras din activitate din cauza unor probleme cardiace, a profitat de timpul liber și a fost prezent pe Gran Parque Central, din Montevideo, pentru a-l susține. Fostul mare atacant argentinian a urmărit partida de la tribuna oficială, potrivit tycsports.com.

Evident că acum voi susține Nacional! I-am spus lui Luis că de acum încolo voi ține cu echipa lui.

- Sergio Aguero, pentru Nacional TV+

După meci, Aguero a primit cadou din partea lui Jose Fuentes, președintele clubului, un tricou personalizat cu numărul 10 și numele său, pe care l-a și îmbrăcat ulterior.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Decizie surprinzătoare luată de Real Madrid » A vândut în Catalonia unul dintre cei mai promițători fotbaliști spanioli

Au plecat ca din tun! Arsenal, victorie în primul meci al sezonului din Premier League

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”