INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - ARSENAL 3-1

MANCHESTER CITY - ARSENAL 3-1 // VIDEO + FOTO „Bestia” Aguero i-a executat pe „tunari” și mută presiunea pe Liverpool!

Articol de - Publicat duminica, 03 februarie 2019 20:26

Manchester City s-a impus în fața lui Arsenal, scor 3-1, și mută presiunea pe liderul Liverpool. Sergio Agüero a fost omul derbyului, executându-i singur pe ”tunarii” lui Emery și reducând distanța lui City față de Liverpool la doar două puncte.

Minutul 1, aur pentru City

Pentru al doilea meci la rând, "cetățenii" au deschis scorul din primul minut. Tot Agüero, dar după 46 de secunde (cu Newcastle trecuseră doar 24). Și la fel nu au putut păstra avantajul, Koscielny egalând repede după o fază fixă. Din careul mic, cu capul - altă coincidență! Ultima, pentru că iar a marcat Agüero, la celălalt capăt al reprizei, în urma unei faze de play-station, cu assist Sterling.

Vezi VIDEO de la meci

Leno, oprit de Koscielny

Pățiți cu echipa lui Benitez, elevii lui Guardiola au presat continuu și după reluare, iar ocaziile au curs la poarta londonezilor. A fost seara lui Kun Agüero, argentinianul lovind încă o dată, tot din gura porții, împingând ciudat mingea cu șoldul în plasă, agonizant de încet pentru neputinciosul Leno, încurcat de Koscielny. Hattrick-ul a fost aplaudat în picioare de fanii lui City, la schimbarea cu Gabriel Jesus în minutul 81.

2019 02 03t164320z 65424912 rc12453bf350 rtrmadp 3 soccer england mci ars +12 FOTO

10hattrick-uri are Kun Agüero în Premier League. Doar Alan Shearer îl întrece pe argentinian în istoria competiției

12meciuri fără înfrângere are Guardiola în meciurile cu echipele lui Emery, 8 victorii și 4 remize. Doar contra lui Caparos are o serie mai mare (13)

Clasament premier league actualizat

clasament

Echipele de start

Manchester City: Ederson - Walker, Otamendi, Laporte - Gundogan, Fernandinho, B. Silva, De Bruyne - Sterling, Aguero, D. Silva
Rezerve: Muric - Danilo, G. Jesus, Delph, Mahrez, Sane, Stones
Antrenor: Pep Guardiola

Arsenal: Leno - Kolasinac, Lichtsteiner, Mustafi, Koscielny, Monreal - Torreira, Guendouzi - Iwobi, Lacazette, Aubameyang
Rezerve: Cech - Elneny, Mavropanos, Nketiah, Ozil, Ramsey, D. Suarez
Antrenor: Unai Emery

Vezi și:

Cardiff - Bournemouth 2-0 // FOTO "Emiliano ar fi mândru de noi" » Omagiu cutremurător şi victorie dedicată lui Sala

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”