INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CITY - UNITED 3-1

Manchester City - Manchester United 3-1 // VIDEO + FOTO Orașul este albastru » Pep Guardiola, încă o victorie în războiul cu Jose Mourinho

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 noiembrie 2018 17:39

Manchester City s-a impus acasă în fața lui Manchester Untied, scor 3-1, și a revenit pe primul loc în Premier League. În tribune, Ionuț Lupescu a luat loc lângă Sir Alex Ferguson.

Intențiile defensive ale lui Jose Mourinho au fost evidente încă din momentul anunțului echipelor de start. Cu 3 "distrugători" la mijloc, United a fost înghesuită de "cetățeni" în debut.

David Silva a înscris pe fondul unui asalt incredibil al lui City în începutul meciului. Spaniolul a înscris cu dreptul, din 6 metri, după o acțiune prelungită a echipei lui pe Guardiola. Sergio "Kun" Aguero a marcat unul dintre cele mai tari goluri ale sezonului, când a șutat, din unghi, în minutul 48, iar mingea a trecut fix pe deasupra capului portarului De Gea.

În minutul 57, Mourinho l-a schimbat pe Lingard cu Lukaku, iar belgianul a obținut penalty la prima atingere! În schimb, Pogba a fost în tribune, fără să fie folosit niciun minut. Martial a transformat fără emoții. Scorul final a fost stabilit în minutul 86, de Gundogan, intrat pe teren cu 10 minute mai devreme.

City își recapătă poziția de lider, cu 32 de puncte, și are un avans de 12 lungimi față de marea rivală din oraș.

10
victorii are Pep Guardiola în duelurile cu Jose Mourinho. Portughezul s-a impus de 5 ori, iar 7 înfruntări s-au încheiat indecis

Man. City - Man. United 3-1
Au marcat: D. SIlva '12,  Aguero '48, Gundogan '86 / Martial (penalty) '58

camera Vezi VIDEO cu golurile!

• Ionuț Lupescu a fost surprins de camerele TV urmărind partida alături de Sir Alex Ferguson.