INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

VIDEO Manchester City - Manchester United 4-1 » Gazdele și-au zdrobit marea rivală

Manchester City - Manchester United/ foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 martie 2022 18:27 / Actualizat duminica, 06 martie 2022 20:55

Manchester City a surclasat-o pe Manchester United, scor 4-1, în etapa #28 din Premier League. . Cristiano Ronaldo nu a făcut parte din lotul „diavolilor”, fiind accidentat.

Toate rezultatele etapei din Premier League AICI

Înaintea partidei, s-a ținut un minut de reculegere în memoria victimelor războiului din Ucraina. Jucătorii s-a strâns la centrul terenului, iar pe ecranele din stadion a apărut mesajul: „Fotbalul rămâne unit” Gazdele au început perfect meciul, deschizând scorul încă din minutul 5. De Bruyne a finalizat perfect, după o centrare a lui Bernardo Silva.

Belgianul a fost aproape de „dublă” în minutul 17, dar șutul său cu piciorul stâng a fost apărat cu greu de De Gea. Sancho, fost junior la Manchester City, a reușit egalarea la finele unei faze superbe, în minutul 22. Englezul a driblat fără emoții un adversar, apoi a șutat perfect la colțul lung, din afara careului. Spectacolul a continuat pe Etihad, iar De Bruyne a reușit să marcheze din nou, în minutul 27.

Inițial, șutul lui Foden a fost blocat de De Gea, iar în urma unui meleu în careu, mingea a ajuns la De Bruyne. Jucătorul „cetățenilor” a marcat fără emoții. În minutul 35, meciul a fost oprit din cauza unei urgențe medicale în tribună. Partida s-a reluat însă 3 lungimi mai târziu.

Gazdele și-au continuat dominarea categorică, ratând ocazii pe bandă rulantă. Mai întâi, Foden a trimis puțin pe lângă poarta adversă (40), apoi șutul lui Mahrez a fost respins în corner de portarul De Gea (45).

Manchester United, inexistentă în repriza secundă

„Cetățenii” au dominat teritorial în debutul reprizei secunde, dar nu au reușit să își creeze ocazii. Prima șansă a reprizei a venit abia în minutul 69, când Mahrez a și reușit să marcheze pentru 3-1. Algerianul a marcat în urma unui corner, cu piciorul, după centrarea lui De Bruyne.

De Gea a ieșit din nou la rampă, în minutul 74. Spaniolul a respins șutul lui Mahrez din careu. Algerianul a reușit „dubla” în prelungiri. Golul a fost validat după consultarea VAR ,după ce inițial fusese anulat pe motiv de offside.

Manchester City rămâne lider în Premier League, cu 69 de puncte. Liverpool este echipa de pe locul 2, cu 63 de puncte, dar cu un meci în minus. „Diavolii” rămân pe poziția a cincea, cu 47 de puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Manchester City - Manchester United 4-1

FINAL. Manchester City - Manchester United 4-1