INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - SEVILLA

VIDEO + FOTO City e Supercampioana Europei! „Cetățenii” au profitat de ratările uriașe ale Sevillei și au pus mâna pe trofeu la penalty-uri

Manchester City a câștigat Supercupa Europei, după 1-1 și 5-4 la penalty-uri cu Sevilla. Este primul astfel de trofeu din istoria „cetățenilor”/ foto: Twitter @Manchester City +15   FOTO

Articol de - Publicat joi, 17 august 2023 00:16 / Actualizat joi, 17 august 2023 00:37

Manchester City a câștigat Supercupa Europei, după 1-1 și 5-4 la penalty-uri cu Sevilla. Este primul astfel de trofeu din istoria „cetățenilor”.

Fără Gundogan, plecat la Barcelona, De Bruyne și Bernardo Silva, accidentați, City a măcinat în gol 60 de minute. Elevii lui Guardiola au avut o ocazie uriașă în startul meciului, dar după o fază fixă, când Ake a fost găsit în careu de centrarea lui Palmer. Olandezul a trimis cu pământul, iar Bonou a avut un reflex de excepție și a respins.

Ciprian Marica a confirmat » După Budescu, Farul pregătește o nouă mutare tare: „Discuții avansate!”
FARUL

Portarul marocan s-a opus apoi la șutul de la distanță al lui Grealish. Iar City parcă a amuțit. Sevilla nu le-a dat nicio șansă elevilor lui Guardiola să se apropie de poartă prin atacuri poziționale și a lovit pe contraatac.

En-Nesyri, înger și demon pentru Sevilla

En-Nesyri, specialist la loviturile de cap, a deschis scorul prin procedeul la care excelează. S-a aflat la capătul unei centrări excelente a lui Acuna, când l-a pierdut pe drum pe Gvardiol și a trimis plasat, bară-gol. Ederson a rămas stană de piatră pe centrul porții, fără șanse să intervină.

Manchester City - Sevilla/ foto: Imago Images
+11 FOTO

Manchester City a continuat să atace, fără succes până în minutul 63. Între timp, En-Nesyri a ratat două șanse excelente de a duce scorul la 2-0. Mai întâi, Ocampos l-a driblat pe Walker în banda stângă, a avansat până în colțul careului advers și i-a pasat perfect lui En-Nesyri.

Marocanul a șutat în forță fără preluare direct pe centrul porții, de unde Ederson a reușit să respingă. Apoi, atacantul a fost lansat în careu, însă Ake i-a închis unghiul, și l-a forțat să tragă pe lângă poartă.

Palmer, marcatorul surpriză pentru City

De nicăieri, City a egalat prin surpriza lui Pep, Palmer. Rodri a inventat o pasă peste apărarea adversă, iar tânărul englez l-a învins pe Bounou cu o lovitură excelentă de cap și a egalat. El marcase și în Supercupa Angliei, cu Arsenal, cu un șut plasat perfect din afara careului.

+11 FOTO

Putea fi 1-1 doar pentru un minut, pentru că în scenă a intrat din nou En-Nesyri. Marocanul a scăpat singur cu Ederson, însă l-a luat la țintă pe brazilian.

Supercampioana, decisă la penalty-uri

Finalul de meci a fost aprins, ambele echipe au dominat pe rând și au căutat să câștige în timpul regulamentar și să evite penalty-urile. Nu au reușit, deși Ake putea încheia meciul în minutul 90, dar a trimis cu capul pe direcția lui Bounou.

La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până la 4-4, cu execuții perfect din ambele tabere. Walker a executat ultimul pentru City și a marcat cu noroc, Bonou fiind la un pas de a bloca șutul. Gudelj, ultimul executant de la Sevilla, a fost singurul care a ratat. A tras în transversală și a trimis trofeul în Anglia.

• City - Sevilla 5-4: Walker marchează cu emoții, pe sub Bounou, care a atins mingea
  • City - Sevilla 5-4: Gudelj trage în bară, City e supercampioana Europei.
  • FINALUL timpului regulamentar. Nu avem prelungiri, câștigătoarea se decide la penalty-uri
  • Min. 90: Ake e găsit de o centrare în careu, dar trimite cu capul pe direcția lui Bounou
  • Min. 81: Final incendiar de meci, ambele echipe caută golul victorie. În cazul unei remize, câștigătoarea se va decide la penalty-uri, nu vor exista prelungiri
  • Min. 74: City forțează, are posesia, dar Sevilla nu mai lasă spații
  • Min. 64: Ocazie uriașă pentru En-Nesyri, imediat după golul lui City. Atacantul a scăpat singur cu Ederson, dar a tras în portarul brazilian, care a ieșit mult dintre buturi
Palmer l-a învins pe Bounou cu o lovitură plasată de cap/ foto: Imago
  • Min. 63: GOL City. Palmer, surpriza lui Guardiola din echipa de start, a egalat cu capul, după o pasă lungă perfectă a lui Rodri
  • Min. 52: En-Nesyri e lansat excelent în careu, însă Ake îi închide perfect unghiul, iar șutul marocanului trece pe lângă poartă.
  • Min. 50: Ocazie uriașă ratată de Sevilla, după un contraatac rapid! Ocampos l-a driblat pe Walker în banda stângă, a avansat până în colțul careului advers și i-a pasat perfect lui En-Nesyri. Marocanul a șutat în forță fără preluare direct pe centrul porții, de unde Ederson a reușit să respingă.
  • Start în repriza secundă!
+11 FOTO
  • PAUZĂ. City e condusă la pauză și riscă să rateze al doilea trofeu în numai 10 zile!
  • Min. 41: Sevilla joacă dur, meciul este tot mai fragmentat în apropierea pauzei
  • Min. 31: City încearcă să găsească o breșă în apărarea spaniolilor, însă elevii lui Mendilibar stau perfect în teren
  • Min. 25: GOOOL Sevilla. En-Nesyri trimite imparabil cu capul, mingea a atins bara și a intrat în plasă. Marocanul a punctat dintre Gvardiol și Ake, fructificând centrarea lui Acuna

Manchester City - Sevilla, echipe de start

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake - Rodri, Kovacic - Palmer, Foden, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega Moreno, Carson, Dias, Phillips, Stones, Laporte, Alvarez, Gomez, Perrone, Bobb, Lewis, McAtee
Antrenor: Pep Guardiola

Sevilla: Bounou - Navas, Bade, Gudelj, Acuna - Jordan, Rakitic - Ocampos, Oliver Torres, Lamela - En-Nesyri
Rezerve: Dmitrovic, Gattoni, Pedrosa, Montiel, Suso, Mir, Tecatito, Sow, Papu Gomez, Juanlu, K. Salas, M. Bueno
Antrenor: Jose Luiz Mendilibar

• Cole Palmer e surpriza lui Guardiola. Tânărul mijlocaș ofensiv este titular, după ce a impresionat în Supercupa Anglie, când a marcat un gol superb cu Arsenal

UPDATE ora 17:00. „Tripla” lui City a ajuns la Atena

Pep Guardiola: „Sevilla crește în finale”

„Finalele sunt mereu diferite. Nu există o favorită. De când sunt eu antrenor, mereu s-a spus despre echipele mele că sunt favorite, așa că sunt obișnuit.

Cunoaștem echipa împotriva căreia jucăm, Sevilla crește enorm în finale. A jucat bine anul trecut cu United (n.r. - în Europa League) și a marcat 3 goluri. Marea virtute a celor de la Sevilla este că știu cum să abordeze aceste partide”, a declarat pep Guardiola la conferința premergătoare meciului.

Mendilibar: „Mi se pare amuzant că vorbim de accidentații lui City”

„Mi se pare că e amuzant să vorbim de accidentații lui City. Doar portarul și fundașii au costat împreună 500 de milioane de euro. Ei nu cred că se plâng de probleme medicale, ci de programul încărcat

E o finală și credem că putem să îi batem. Vom fi tupeiști și curajoși și le vom face misiunea foarte grea. Sunt sigur că City a avut statistica de partea ei cu Arsenal, dar a pierdut (n.r. - 1-1, 1-4 la penalty-uri în Supercupa Angliei). Aceste meciuri sunt mai ușoare pentru antrenori, jucătorii deja se gândesc doar la finală.

La meciurile obișnuite, poate că trebuie să vorbesc mai mult cu ei, să fac lucrurile altfel, dar acum sunt sigur că vor da sută la sută. City vrea să țină mingea cât mai mult, poate juca și cu minge lungă, și pe flancuri. Vrem să recuperăm sus și să ajungem repede în careul lor”, a declarat Jose Luis Mendilibar, antrenorul celor de la Sevilla.

Manchester City poate câștiga în premieră Supercupa Europei

Manchester City se află la debutul în Supercupa Europei, după ce a câștigat prima Ligă a Campionilor în sezonul trecut. Elevii lui Guardiola își pot trece în palmares al patrulea trofeu din 2023, după premier League, Cupa Angliei și Champions League.

Sevilla va juca pentru a șaptea oară în Supercupa Europei. Are un singur astfel de trofeu în vitrină, pe cel câștigat în 2006, după 3-0 cu Barcelona.

Sevilla e pregătită pentru Manchester City: „Varianta penalty-urilor nu sună rău”