INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA LIGII

REZUMAT VIDEO Umilință pentru Guardiola! Manchester City, eliminată din Cupa Ligii de ultima clasată din Premier League

Articol de GSP - Publicat joi, 12 ianuarie 2023 00:05 / Actualizat joi, 12 ianuarie 2023 09:31

Manchester City a fost eliminată din sferturile Cupei Ligii, după 0-2 cu Southampton.

Trupa lui Guardiola a fost condusă încă de la pauză și nu a avut forța de a reveni pe tabelă.

Real Madrid, prima finalistă din Supercupa Spaniei » Victorie dramatică în fața Valenciei, la loteria loviturilor de departajare
REAL MADRID - VALENCIA

Manchester City, eliminată din Cupa Ligii, cu tot cu Haaland și De Bruyne

Southampton a început tare meciul, iar în minutul 28 avea 2-0, grație a două goluri marcate în 5 minute.

În minutul 23, Sekou Mara a deschis scorul. Atacantul francez de 20 de ani a primit o centrare excelentă în careu și a reluat perfect, din prima, de la 12 metri.

Southampton a continuat jocul bun, iar Moussa Djenepo a făcut 2-0, în minutul 28. Mijlocașul din Mali a marcat un gol de generic. Acesta l-a văzut ieșit pe portarul lui City și l-a lobat de la 25 de metri.

După pauză, Manchester City a forțat egalarea. Guardiola i-a băgat pe Haaland și De Bruyne, dar „cetățenii” nu au putut marca, iar Southampton s-a calificat în semifinale Cupei Ligii, acolo unde mai sunt Nottingham, Newcastle și Manchester United.

Echipe de start:

Southampton: Bazunu – Lyanco, Caleta-Car, Salisu – Djenepo, Ward-Prowse, Lavia, Diallo, Walker-Peters  – Mara, Armstrong
Antrenor: Nathan Jones

Manchester City: Ortega – Cancelo, Walker, Laporte, Gomez – Palmer, Phillips, Gundogan – Foden, Alvarez, Grealish
Antrenor: Pep Guardiola

În Premier League, cele două formații se află în situații total diferite.

Manchester City este pe 2, cu 39 de puncte, și luptă cu Arsenal (44) pentru primul loc, Southampton este la polul opus. E ultima clasată după 18 etape, cu 12 puncte.

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”