INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - MANCHESTER CITY

VIDEO + FOTO Răsturnare uluitoare! United a răpus-o pe City în 4 minute și a urcat pe podium în Premier League

Manchester United - Manchester City/ foto Imago Images +9   FOTO
Manchester United - Manchester City/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 14 ianuarie 2023 16:26 / Actualizat marti, 16 mai 2023 19:37

Manchester United a câștigat cu Manchester City, 2-1, în derby-ul zilei din Premier League.

Programul etapei #20 din Premier League

Manchester United a ratat marile ocazii din prima repriză. A stat la cutie și a plecat pe contraatacuri prin Rashford. Englezul a ratat prima mare ocazie în minutul 34. L-a driblat pe Ederson, a ajuns în fața porții, dar l-a luat la țintă pe Akanji.

Ratare uriașă în Manchester United - Manchester City » Și tu ai fi marcat de aici! :D
Manchester United - Manchester City

O fază asemănătoare a avut loc și în minutul 38. Marcus a fost din nou lansat în adâncime, a scăpat singur cu Ederson. A fost blocat de portarul brazilian înainte să apuce să strecoare mingea pe sub el. City s-a trezit după pauză.

Grealish a intrat în locul lui Foden și a deschis scorul la câteva secunde după ce a pășit pe teren. A reluat cu capul în poartă o centrare venită de la De Bruyne.

+5 FOTO

Manchester United, revenire uluitoare pe final

Când părea că United nu îi putea lua mingea lui City și meciul se îndrepta se victoria oaspeților, elevii lui Ten Hag au revenit miraculos. Bruno a egalat în minutul 78. Faza a fost verificată de VAR pentru un posibil ofsaid, care nu a fost. Patru minute mai târziu, Rashford nu a mai iertat.

A marcat după o pasă a puștiului Garnacho, care a intrat în repriza a doua și a dinamitat jocul. În prelungiri, Ten Hag i-a băgat pe stoperii Martinez & Maguire și United a ținut de rezultat până la final.

Clasamentul din Premier League

United s-a apropiat la un punct de City și a urcat pe locul 3. „Cetățenii” sunt pe doi și pot pierde teren în fața lui Arsenal, aflată la 5 puncte în față și cu un meci mai puțin

FINAL. Manchester United - Manchester City 2-1

Manchester United - Manchester City, echipele de start:

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Varane, Shaw, Malacia - Casemiro, Fred - Bruno Fernandes, Eriksen, Rashford - Martial
Antrenor: Erik ten Hag

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ake, Cancelo - Rodri, De Bruyne, Bernardo - Mahrez, Foden, Haaland
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Old Trafford
Arbitru: Stuart Attwell

Napoli a spulberat-o pe Juventus » Seară de vis pe stadionul „Diego Armando Maradona”
NAPOLI - JUVENTUS 5-1
Miraculos! Sebastian Haller a câștigat lupta contra cancerului și a marcat un hattrick în 7 minute pentru Borussia Dortmund