INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - MANCHESTER CITY 0-2

VIDEO+FOTO Solskjaer OUT?! United n-a mișcat în derby » Manchester City, victorie fără emoții

Manchester United - Manchester City / Sursă foto: Guliver/Getty Images +20   FOTO
Manchester United - Manchester City / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 noiembrie 2021 16:31 / Actualizat sambata, 06 noiembrie 2021 17:17

Manchester City s-a impus fără probleme în derby-ul cu rivala Manchester United, scor 2-0. „Diavolii” au fost de nerecunoscut, nici Ronaldo nu i-a putut resuscita, iar sentința lui Solskjær pare semnată.

Derby-ul Manchester United - Manchester City a deschis etapa cu numărul 11 din Premier League, acesta fiind primul United - City pentru Cristiano Ronaldo de la revenirea în Albion.

Înverșunarea n-a fost însă ca în alte vremuri, pe teren existând o singură echipă, cea a „cetățenilor”

+16 FOTO

Trupa lui Guardiola a deschis scorul după doar 7 minute, după un autogol al lui Eric Bailly. Ritmul de pase impus de City a fost amețitor pentru Manchester United, o echipă dezorientată, care mai mult ca sigur va rămâne fără antrenorul Ole Gunnar Solskjær

Cristiano Ronaldo a semnat singura mare ocazie a lui United, un voleu în forță parat de Ederson. Egalarea a părut doar o utopie pentru „diavoli”, subordonați total de elevii lui Guardiola.

Manchester City a tranșat derby-ul încă din prima repriză

După o serie de parade incredibile ale lui De Gea, Manchester United a cedat definitiv inițiativa în prelungirile primei reprize, când Bernardo Silva a înscris în urma unor imense apărute în apărarea gazdelor. 2-0, șah-mat încă de la pauză!

Repriza secundă a fost dominată în întregime de City, care n-a mai izbutit însă să scrie. „Cetățenii” obțin o victorie de rutină în fața rivalei și se apropie la două lungimi de liderul Chelsea, în timp ce United rămâne pe 5.

Manchester United - Manchester City 0-2

Manchester United  - Manchester City, echipe de start:

Manchester United: de Gea - Lindelof, Bailly, Maguire - Wan-Bissaka, Fernandes, McTominay, Fred, Shaw - Greenwood, C. Ronaldo
Rezerve: D. Henderson, Dalot, Lingard, Martial, N. Matic, Rashford, Sancho, A. Telles, Van de Beek
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Cancelo - Gundogan, Rodri, B. Silva - G. Jesus, De Bruyne, Foden
Rezerve: Carson, Z. Steffen, Ake, Fernandinho, Grealish, Mahrez, Palmer, Sterling, Zinchenko
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Old Trafford (Manchester)
Arbitru: Michael Oliver

Pep Guardiola, la superlativ despre Cristiano Ronaldo: „Și la 75 de ani va marca goluri!”

Xavi, primele declarații ca antrenor al Barcelonei » Mesaj clar pentru jucători: „„Voi fi foarte exigent. Nu avem voie să pierdem sau să facem egal”