INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - NEWCASTLE

REZUMAT VIDEO Manchester United a cucerit Cupa Ligii Angliei! Primul trofeu al „diavolilor” după „era Mourinho”

Manchester United și Newcastle se înfruntă azi, de la 18:30, în finala Cupei Ligii Angliei. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 februarie 2023 20:33 / Actualizat luni, 27 februarie 2023 08:35

Manchester United a învins-o pe Newcastle, scor 2-0, și a cucerit Cupa Ligii Angliei.

Erik Ten Hag a pus capăt „secetei” de trofee de la Manchester United. Ultimul fusese adus de Jose Mourinho, Europa League din 2017.

Manchester United, triumf în Cupa Ligii Angliei

Astăzi, pe Wembley, „diavolii roșii” aveau motive de optimism. Newcastle a fost nevoită să îl trimită în poartă pe Karius, aflat la primul meci după o pauză de doi ani. Nu goalkeeper-ul neamț a fost vulnerabilitatea „coțofenelor”.

+4 FOTO

Scorul a fost deschis în minutul 33, de Casemiro, după o fază fixă. Autogolul lui Botman, din minutul 39, a turnat plumb în ghetele elevilor lui Eddie Howe.

Partea secundă a adus multe momente tensionate, clinciuri și ocazii la ambele porți. De Gea și Karius au fost de netrecut, iar Manchester United a ridicat al 6-lea trofeu în Cupa Ligii Angliei.