INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Marco Reus scrie istorie în tricoul lui Dortmund! Borussia, victorie fără drept de apel cu Koln

Marco Reus a devenit al doilea golgheter all-time al Borussiei Dortmund. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 19 martie 2023 15:11 / Actualizat duminica, 19 martie 2023 15:20

Borussia Dortmund a urcat sâmbătă pe primul loc în Bundesliga, după victoria clară în fața lui Koln, scor 6-1. Meciul a fost unul istoric pentru Marco Reus (33 de ani), care a marcat de două ori și a ajuns la 161 de goluri pentru club, devenind al doilea golgheter all-time al clublui.

În minutul 32, capitanul Borussiei a marcat, din pasa lui Raphael Guerreiro, golul de 3-0 şi a scris din nou istorie pentru clubul pe care îl reprezintă din 2012.

Marco Reus a devenit al doilea golgheter all-time al Borussiei Dortmund

Reus a închis tabela cu 20 de minute înainte de final, iar cu aceste două reuşite, mijlocașul ofensiv de 33 de ani a ajuns la cota cu numărul 161 în clasamentul golgheterilor lui Borussia Dortmund. Astfel, l-a depăşit pe Michael Zorc (159 de goluri), o altă mare legendă a galben-negrilor între anii 1981 și 1998, şi a devenit al doilea cel mai bun marcator din istoria clubului.

Lider solitar rămâne însă Adi Preißler. După introducerea formatului Oberliga West în 1947, Preißler a marcat 177 de goluri pentru Borussia Dortmund. Un record care rezistă până în prezent. Golurile marcate de Preißler în cele două sezoane dinainte de 1947/48 nu sunt incluse în cele 177 de reușite.

Borussia Dortmund, victorie fără drept de apel cu Koln

Dortmund, care a câștigat ultima dată titlul în Bundesliga sub comanda lui Juergen Klopp, în 2012, a rezolvat rapid partida de pe „Signal Iduna Park”. Galben-negrii au făcut spectacol în prima repriză! Raphael Guerreiro a deschis scorul (min. 15) și a reușit 2 pase decisive. Reus (min. 17) și Haller (min. 32) au semnat reușitele. Patru minute mai târziu, Malen a dus scorul la 4-0. Oaspeții au reușit să reducă din diferență în minutul 42, prin David Selke.

Haller a reuşit dubla în minutul 69, urmat de Reus, care a bifat și el dubla în minutul 70. Capitanul Borussiei a bifat a 23-a „dublă” marcată în Bundesliga, fiind depășit doar de Thomas Muller (24). Haller a marcat prima sa dublă în tricoul lui BVB și a ajuns la trei reuşite stagionale în campionatul german. Echipa pregătită de Edin Terzic a transformat șase din cele 8 șuturi pe poartă.

Borussia Dortmund este neînvinsă de 14 meciuri pe teren propriu în toate competițiile și a câștigat toate cele șase meciuri disputate pe „Signal Iduna Park” după pauza de iarnă.

Am făcut un pas în direcția bună, mai ales în ceea ce privește eficiența. Toată lumea a avut o prestație foarte bună și nu a slăbit ritmul în niciun moment, de la portar la atacant. Suntem fericiți că intrăm în pauza pentru meciurile internaționale cu acest rezultat. Suntem în general mulțumiți de jocul și de ritmul pe care îl avem.

- Edin Terzic, antrenor Borussia Dortmund

Dortmund are acum 53 de puncte, cu unul mai mult decât rivala Bayern Munchen, care va juca duminică (ora 18:30) împotriva lui Bayer Leverkusen.

Bundesliga se reia vineri, 31 martie, după pauza cauzată de meciurile echipelor naționale.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”