Comentarii (10)
robby73
robby73  •  31 Mai 2020, 22:27
Postat de Cristian Anaucesei pe 31 Mai 2020, 20:49

Totusi i-au batut acasa.. 2-1..si ii bat si in 92..3-1..atunci a fost spectacol total.

Precum știi, meciul nu a avut nici o importanță. Au ieșit amândouă din grupa. Germania a jucat, ca de obicei finala, iar Olanda a dat dovada de talent și cam atât ;-).

120198616046308
Cristian Anaucesei  •  31 Mai 2020, 20:49
Postat de robby73 pe 31 Mai 2020, 18:16

În 88 lejer? Tu ai văzut meciul? Au dat golul decisiv în minutul 88'. Au fost conduși până în minutul 75. Meciul a fost foarte echilibrat, nici vorbă de lejer. După două finale de CM pierdute de Germania, în 90 nu putea exista alt campion mondial decât Germania. Olanda a avut o generație extraordinară, dar nu au putut juca mai mult decât o finală cu ei. Calitatea individuală nu înseamnă neapărat și o echipă mai bună. Olanda și Anglia sunt exemplu perfect pentru asta.

robby73
robby73  •  31 Mai 2020, 18:16
Postat de Cristian Anaucesei pe 31 Mai 2020, 17:35

In 1988 si 1990 Germania de vest si Olanda au avut cam aceleasi echipe. Bhreme, Matthaus, Klinsmann, Hassler, Voller au jucat toti. In 1988 olandezii ii bat lejer la Munchen. Apoi pierd in Italia.. Problema e ca au jucat slab si in grupe si in optimi, asa ca are dreptate in ce spune.

Cristian Anaucesei  •  31 Mai 2020, 17:37

Olanda ii bate iar si in 1992..chiar mai usor, a fost corecti.

Cristian Anaucesei  •  31 Mai 2020, 17:35

robby73
robby73  •  31 Mai 2020, 16:07

În 90' nu băteau Germania, nici dacă nemții jucau în 9. Germania avea echipa mai buna și un antrenor peste tot ce a avut Olanda vreodată.

ali.bec
ali.bec  •  31 Mai 2020, 14:06

Bai praoducatorilor de hârtie pentru împachetat pesti, golul acela cu URSS a fost marcat de Van Basten, nu de Cruyff. Voi nu sunteți in stare deloc sa scrieți ceva coerent de la cap la coada?

388636538655208
Dan Mihai Moroianu  •  31 Mai 2020, 13:19

In optimile CM 90 i-au caftit nemții cu 2 la 1. Putea să fie și Cruyff pe banca lor tot o luau, așa că Van Basten vorbește să-l mai bage și pe el lumea în seama!

883758598355956
Adrian Fulgos  •  31 Mai 2020, 11:19

Unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale istoriei. Daca nu venea de la Van Basten ziceam ca-i o intimplare. Fabulos atacant.