INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

VIDEO Mario Balotelli, protagonistul unui moment neobișnuit în Turcia » Metoda „piatră, foarfecă, hârtie” pentru a desemna executantul penalty-ului

Mario Balotelli (33 de ani) și M'Baye Niang (28 de ani), atacanții formației Adana Demirspor, au fost protagoniștii unui moment inedit în finalul meciului cu Konyaspor

Articol de - Publicat luni, 30 octombrie 2023 13:08 / Actualizat luni, 30 octombrie 2023 14:47

Mario Balotelli (33 de ani) și M'Baye Niang (28 de ani), atacanții formației Adana Demirspor, au fost protagoniștii unui moment inedit în finalul meciului cu Konyaspor, de pe teren propriu, câștigat de gazde cu scorul de 3-0, în runda cu numărul 10 din prima ligă turcă.

Sâmbătă, 28 octombrie, Adana Demirspor, fosta adversară a lui CFR Cluj din preliminariile Conference League, a primit vizita lui Konyaspor, în etapa a zecea din Superlig. La oaspeți, Alexandru Cicâldău a fost titular. A bifat 80 de minute, fiind înlocuit de croatul Niko Rak.

Antrenorul care ar urma să preia Universitatea Craiova, implicat într-un scandal-monstru în țara natală » Dezbrăcat și dat afară de ultrași din conferința de presă + Cum s-a descurcat în carieră din acel moment
CSU CRAIOVA

În prelungirile partidei, în minutul 90+3, la scorul de 2-0, Adana Demirspor a primit penalty, în urma unui fault comis de Paul Bernardoni, portarul lui Konyaspor, asupra lui Dorukhan Tokoz.

VIDEO. Mario Balotelli și M'Baye Niang, protagoniștii unui moment inedit în finalul partidei Adana Demirspor - Konyaspor

Mario Balotelli și M'Baye Niang nu s-au pus de acord cine să bată lovitura de la 11 metri, așa că au decis să apeleze la „piatră, foarfecă, hârtie”. Senegalezul a câștigat și a fost cel care a executat lovitura de pedeapsă.

M'Baye Niang l-a învins fără probleme pe Paul Bernardoni de la 11 metri și a dus scorul la 3-0. A fost a doua reușită a serii pentru Niang.

Fostul atacant de la AC Milan și FC Torino punctase și în minutul 54, cu o lovitură de cap din 8 metri, din plonjon, dintr-o centrare a lui Jonas Svensson.

Pentru 2-0 înscrisese Mario Balotelli, în minutul 81. Italianul revenit în această vară la Adana Demirspor, după experiența avută în Elveția, la FC Sion, a fost lansat perfect în adâncime de Emre Akbaba, a ajuns în postură de unu la unu cu Bernardoni, pe care l-a driblat și a trimis mingea în plasă.

Adana Demirspor ocupă locul 3 în clasamentul primei ligi turce, cu 20 de puncte câștigate în 10 meciuri. Primele două poziții ale podiumului sunt ocupate de Fenerbahce și Galatasaray, cu 30, respectiv 28 de puncte.

VIDEO. Rezumat: Adana Demirspor - Konyaspor 3-0

Dezvăluiri despre starea lui Fabio Grosso, rănit de huliganii lui Marseille: „Nu putea susține o conversație, nu părea lucid!”