INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MARSEILLE - LYON

Marseille - Lyon 3-0 » Oaspeții pierd al treilea meci consecutiv și rămân ultimii în clasament

Pierre - Emerick Aubameyang în Marseille - Lyon / Foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 06 decembrie 2023 23:18 / Actualizat joi, 07 decembrie 2023 00:50

Marseille s-a distrat cu Lyon acasă, scor 3-0, în restanța etapei #10 din Ligue 1. Gazdele au urcat pe locul 8 în clasament, în timp ce oaspeții rămân pe ultimul loc.

Programul complet și rezultatele din Ligue 1 AICI!

Marseille s-a impus autoritar în fața rivalei Lyon, ajunsă o umbră a echipei care domina Franța în primul deceniu al anilor 2000. Tabela a fost deblocată în minutul 21 de către Vitinha, care a marcat simplu, cu poarta goală după o pasă genială a lui Aubameyang.

Același Aubameyang i-a pasat ideal și lui Murillo, care a marcat în minutul 25 cu capul. Aubameyang a înscris și el în minutul 55 și a stabilit scorul final, 3-0, după ce Vitinha i-a întors favorul și i-a pasat decisiv.

Marseille urcă pe locul 8 și se apropie la 6 puncte de ocupanta locului 4, Lille, în timp ce Lyon rămâne „lanterna roșie”, cu 7 puncte, 6 mai puține decât primul loc salvator, ocupat în acest moment de către Strasbourg.

FINAL. Marseille - Lyon 3-0

• Au marcat: Vitinha '21, Murillo '24, Aubameyang '55

Marseille - Lyon, echipele de start:

Marseille (3-5-2): Lopez - Mbemba, Gigot, Balerdi - Murillo, Ounahi, Veretout, Harit, Lodi - Vitinha, Aubameyang
Rezerve: Blanco, Clauss, Gueye, Mayoka-Tika, Meite, Mughe, Nadir, Sarr, Soglo
Antrenor: Gennaro Gattuso

Lyon (4-2-3-1): Lopes - Clinton Mata, Lovren, O'Brien, Henrique - Caqueret, Akouokou - Nuamah, Chekri, Moreira - Lacazette
Rezerve: Bengui, Caleta-Car, Diawara, Diomande, Jeffinho, Kadewere, Kumbedi, Maitland-Niles, Sarr
Antrenor: Pierre Sage (Interimar)

VIDEO. Antrenorul lui Lyon, plin de sânge după ce autocarul a fost atacat de ultrașii lui Marseille