INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

VIDEO Fază antologică în Turcia » Icardi a încercat să-l imite pe Suarez la penalty, dar s-a făcut de râs!

Articol de GSP - Publicat marti, 26 septembrie 2023 23:36 / Actualizat marti, 26 septembrie 2023 23:58

Mauro Icardi s-a făcut de râs în minutul 37 al partidei Istanbulspor - Galatasaray, încheiată 0-1. Alături de Kerem Akturkoglu, atacantul a încercat să înscrie de la punctul cu var în stilul lui Johan Cruyff, dar fostul jucător al Interului nu a prins poarta. Lionel Messi și Luis Suarez marcau prin acest procedeu în 2016.

Kerem Akturkoglu s-a îndreptat spre minge, păcălind portarul advers, care a plonjat în partea dreaptă. Turcul i-a pus mingea „pe tavă” atacantului argentinian, elegant, cu talpa.

Chiar dacă portarul era bătut, Mauro Icardi a tras pe lângă poartă din 8 metri și scorul a rămas 0-0! Fotbalistul și-a pus mâinile în cap în primă fază, apoi s-a amuzat copios de propria ratare.

VIDEO. Mauro Icardi a încercat să-l imite pe Suarez la penalty, dar s-a făcut de râs!

Până la urmă, Icardi și-a luat revanța. A reușit să marcheze golul care avea să aducă victoria campioanei Turciei 5 minute mai târziu, când același Akturcoglu l-a servit pe atacant. A fost al șaptelea gol marcat de argentinian în cele șase etape de campionat.

Icardi și Akturcoglu s-au inspirat de la Messi și Suarez

În 2016, Luis Suarez reușea să marcheze prin acest procedeu, după o pasă primită de la Lionel Messi. Barcelona zdrobea Celta Vigo în acel meci, scor 6-1, iar momentul oferit de cei doi sudamericani avea să facă înconjurul lumii.