INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Meci întrerupt în Italia în minutul 87 » Un arbitru de culoare a fluierat finalul din cauza scandărilor rasiste la adresa lui

Articol de - Publicat marti, 14 februarie 2023 15:59 / Actualizat marti, 14 februarie 2023 16:44

Partida Bessica - Fossalunga, din ligile inferioare din Italia, a fost oprită de arbitru din cauza scandărilor rasiste ale fanilor.

Presa din Italia dezvăluie că arbitrul partidei Bessica-Fossalunga a decis să fluiere finalul meciului în minutul 87, la scorul de 1-1.

Cum se apără FCU Craiova în scandalul de xenofobie » Documentul care va fi folosit miercuri la Comisia de Disciplină
FCU CRAIOVA

Meci oprit în Italia din cauza rasismului

Arbitrul Mamady Cisse, originar din Guineea, a decis să termine meciul pentru că un spectator i-ar fi adresat cuvinte rasiste după ce a dictat un penalty.

Potrivit oficialilor celor două echipe, arbitrul ar fi decis brusc întreruperea meciului, a completat raportul de joc și a părăsit arena, fără a discuta cu observatorul de joc.

Italienii notează că o comisie sportivă din Treviso va decide rezultatul partidei și dacă vor exista sancțiuni.

Sepsi - FCU Craiova, oprit în minutul 26 din cauza xenofobiei

• Pe 29 ianuarie,meciul Sepsi Sf. Gheorghe - FCU Craiova a fost întrerupt în minutul 26, din cauza scandărilor xenofobe ale spectatorilor. Jucătorii și arbitrii au intrat la vestiare pentru moment, au revenit pe teren peste 10 minute, dar scandările au continuat. Ca atare, arbitrul Andrei Chivulete a oprit de tot partida, la scorul 0-0. Conform Regulamentului Disciplinar, cel mai probabil, oltenii vor pierde jocul la „masa verde”.
  • Cazul a fost pe 8 februarie pe masa Comisiei de Disciplină, care a decis amânarea pronunțării până pe 15 februarie. La fel se întâmplase și la primul termen al cazului, pe 1 februarie.

Reghecampf, criticat dur de presa din Azerbaidjan: „Să meargă să facă un RMN la cap!”