INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Mihai Popa a debutat la Torino. Cum s-a descurcat

În absența titularului Vanja Milinkovic-Savic, fratele lui Sergej (plecat în Arabia Saudită), accidentat, antrenorul Ivan Jurici l-a folosit pe goalkeeperul român Mihai Popa (22 de ani) în repriza a doua a amicalului cu Modena (2-1).

Articol de - Publicat vineri, 28 iulie 2023 20:29 / Actualizat sambata, 29 iulie 2023 14:41

În absența titularului Vanja Milinkovic-Savic, accidentat, antrenorul lui Torino, Ivan Jurici, l-a folosit pe goalkeeperul român Mihai Popa (22 de ani) în repriza a doua a amicalului cu Modena (2-1).

Mihai Popa a bifat astăzi primele 45 de minute în tricoul lui Torino, care a disputat al doilea amical al presezonului, 2-1 cu echipa din Serie B, Modena. Dacă în primul test împotriva lui FeralpiSalo, tot din liga cadetă, a fost doar rezervă nefolosită, acum a intrat după pauză.

Barcelona, înscrisă „provizoriu” în Liga Campionilor! Ce se află în spatele deciziei UEFA
BARCELONA

Mihai Popa a debutat la Torino

L-a substituit pe Luca Gemello (23 de ani), portar crescut în academia granata și care a debutat în Serie A în ianuarie 2023 într-un meci cu Fiorentina (0-0).

Titularul de drept, Vanja Milinkovic-Savic, a suferit o leziune musculară de grad mic la bicepsul femural stâng în primul amical și va absenta minimum trei săptămâni, scriu italienii.

„În opinia preparatorului fizic Cataldi, Gemello vine înaintea lui Popa”, a declarat Jurici după meci.

Milinkovic-Savic lipsește sigur în Cupa Italiei

Adică, lipsește la partida din „16”-imile Cupei Italiei cu FeralpiSalo sau Vicenza, pe 16 august, și probabil și la debutul cu Cagliari în noul sezon din Serie A, pe 23 august.

Astfel că Popa se va lupta cu Gemello pentru un loc în primul unsprezece. Antrenorul croat Ivan Jurici a pornit testul cu Modena cu Gemello, iar repriza a doua i-a oferit-o românului de 22 de ani.

Mihai Popa a primit un gol pe final

Fostul portar al lui FC Voluntari, cotat la un milion de euro pe Transfermarkt, dar venit la parametru zero, n-a închis buturile și a primit gol în minutul 80, autor Magnino.

Portarul a evoluat doar în primul meci de la recentul Euro U21 2023, 0-3 cu Spania, cedând locul lui Târnovanu. Torino mai are de jucat două amicale în stagiul din Franța, cu Lens și Reims, înainte de startul oficial al noului sezon.

80 de goluria primit Mihai Popa în cele 77 de meciuri disputate pentru FC Voluntari în toate competițiile,. Are contract cu Torino până în 2026