INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - BAYERN MUNCHEN

Mikel Arteta a pregătit tactica împotriva lui Harry Kane: „Acesta este cel mai bun lucru de făcut!”

Mikel Arteta / Foto: Arsenal (Facebook)

Articol de - Publicat marti, 09 aprilie 2024 14:08 / Actualizat marti, 09 aprilie 2024 14:13

Mikel Arteta, antrenorul lui Arsenal, l-a lăudat pe Thomas Tuchel, tehnicianul lui Bayern Munchen care va fi înlocuit la finalul sezonului din cauza rătării titlului în Bundesliga. Arsenal și Bayern se vor duela marți, de la 22:00, în turul sferturilor Champions League. Arteta le-a atras atenția elevilor săi că nu doar golgheterul lui Bayern, Harry Kane, va reprezenta o problemă pentru ei, ci întreaga echipă a bavarezilor.

• Arsenal și Bayern se întâlnesc marți, de la 22:00, în prima manșă a „sferturilor” Ligii Campionilor. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct la Prima Sport 2, Orange Sport 3 și Digi Sport 2.

Cu toate că o privește pe Bayern ca pe un adversar dur, Mikel Arteta este încrezător că Arsenal este suficient de bine pregătită pentru a se impune în fața bavarezilor.

Statul Islamic amenință cu atacuri teroriste la toate meciurile din sferturile Champions League
Terorism

Așteptările lui Mikel Arteta pentru meciul cu Bayern Munchen

„Sunt un adversar greu! Sunt un mare fan, un mare admirator al lui Thomas (n.r.- Tuchel), al echipelor lui, al felului în care se organizează și joacă, al felului în care transmit.

Învăț multe despre el și privind la Bayern, și văd de ce sunt o echipă de top. Ne-am pregătit foarte bine și trebuie să ne ducem jocul unde vrem, iar dacă facem asta, avem șansa de a câștiga”, a declarat Mikel Arteta, conform arsenal.com.

Viziunea lui Arteta în privința lui Harry Kane

Antrenorul „tunarilor” a subliniat că echipa sa va trebui să găsească o soluție pentru a-i opri pe bavarezi ca echipă, ci nu doar pe Harry Kane, golgheterul lui Bayern Munchen.

„Nu este vorba doar despre el! Cred că vor conta jucătorii pe care îi au, toate calitățile individuale ale tuturor acelor jucători și ale lui Harry Kane, în special, alături de capacitatea pe care o are. Cel mai bun lucru de făcut este ceea ce facem un joc colectiv bun”, a mai spus Arteta.

Harry Kane, sezon „la înălțime” pentru Bayern Munchen

Harry Kane este golgheterul lui Bayern Munchen și al Bundesligii în actualul sezon. Atacantul englez are o statistică impresionantă, în prima sa stagiune, în campionatul Germaniei: 32 de goluri și 9 pase de gol în 28 de meciuri.

Kane este cel mai bun marcator al bavarezilor și în Champions League, având 6 goluri și 3 pase decisive în 8 meciuri, numărându-se, de asemenea, printre golgheterii competiției europene alături de Erling Haaland (Manchester City), Antoine Griezmann (Atletico Madrid) și Kylian Mbappe (PSG).

VIDEO Match Preview Arsenal - Bayern » Turul „sferturilor” Ligii Campionilor

„Te-ai simțit trădat?” » Adrian Mutu a dat cărțile pe față, la 6 zile de la despărțirea de CFR Cluj: „Nu vreau să mă mai întâlnesc NICIODATĂ cu el”
CFR CLUJ
„Eram 24 în celulă” » Dănuț Lupu a început să plângă în direct: „Îi mulțumesc lui Gigi Becali! Dinamo n-a trimis nici femeia de serviciu”
DĂNUȚ LUPU, ELIBERAT

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”