INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLEKSANDRIA - DINAMO KIEV 1-2

Mircea Lucescu, victorie în prelungiri în Ucraina! Clasamentul cu 6 etape rămase de jucat

Dinamo Kiev a învins cu 2-1 în deplasare, la Oleksandria, Gerson Rodrigues punctând decisiv în minutul 90. Mircea Lucescu păstrează cele 7 puncte avans față de Șahtior.

Articol de - Publicat duminica, 04 aprilie 2021 21:55 / Actualizat duminica, 04 aprilie 2021 22:04

Cât trebuie să sufere Mircea Lucescu pentru a cuceri titlul în Ucraina și cu Dinamo Kiev! Într-un meci care nu trebuia să-i pună mari probleme liderului, la Oleksandria (locul 7), antrenorul a stat cu sufletul la gură până la final.

Cu Desna, Lucescu egalase în prelungiri, din penalty!

Însă, dacă pe 21 februarie, alb-albaștrii au reușit doar să o egaleze pe Desna, 1-1 în prelungiri, din penalty (meciul, considerat tot în deplasare, s-a disputat din cauza pandemiei pe al doilea stadion din Kiev, "Valeri Lobanovski"), oaspeții au învins în această seară.

Conduși după primul sfert de oră, kievenii au egalat din penalty (Șaparenko, 35) și au punctat decisiv în minutul 90. De-abia intrat, Gerson Rodrigues, cel care joacă atât de bine la naționala Luxemburgului, a făcut un un-doi în viteză cu Buialski și a înscris cu un șut la colțul scurt, sub transversală.

Gerson Rodrigues / FOTO: Facebook @fcdynamoua

Mai sunt doar 6 etape. Meciul cu Șahtior, tot la Kiev

Dinamo păstrează astfel șapte avans față de Șahtior (49-42), cu șase etape înainte de final. Confruntarea cu Șahtior e pe 17 aprilie. Teoretic, în deplasare, dar programată tot la Kiev (stadionul Olimpic).

Clasamentul primei ligi din Ucraina:

Adrian Ursea, antrenorul momentului în Ligue 1! Serie fantastică pentru Nice

Super Boloni! Din prăpastie, direct în vârf: cea mai mare victorie la Panathinaikos!