INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA REGELUI

Misiune grea pentru Barcelona și Atletico Madrid în sferturile Cupei Regelui, chiar dacă au scăpat de Real Madrid

Echipa de fotbal a Barcelonei. Foto: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 19 ianuarie 2024 16:34 / Actualizat vineri, 19 ianuarie 2024 16:51

Athletic Club Bilbao - FC Barcelona, Celta Vigo - Real Sociedad, Mallorca – Girona și Atletico de Madrid - Sevilla FC sunt sferturile de finală ale Cupei Regelui, disputate într-o singură manșă săptămâna viitoare pe 23, 24 și 25 ianuarie, conform site-ului sport.es.

Semifinalele Cupei Spaniei se vor disputa într-o manșă tur-retur pe 7 și pe 28 februarie, iar marea finală va avea loc pe 6 aprilie.

CTP, devastator cu Rafael Nadal: „Nici să nu-l văd la față! De ce? De ce? Cum să facă așa ceva?”
REACȚIE

Real Madrid, deținătoarea trofeului pe care l-a câștigat în total de 20 de ori în istorie, nu își va putea apăra trofeul după ce a fost eliminată de rivala concitadină, Atletico Madrid, cu scorul de 4-2.

În schimb, Barcelona, cea mai titrată echipă din competiție cu 31 de trofee, păstrează încă șanse reale să își adjudece încă o dată trofeul.

Concluziile lui Carlo Ancelotti după eliminarea din Cupa Regelui

Carlo Ancelotti (64 de ani), antrenorul lui Real Madrid, a analizat înfrângerea cu Atletico Madrid din optimile Cupei Regelui, 4-2 după prelungiri, rezultat în urma căruia deținătoarea Cupei a fost eliminată din competiție.

Atletico a condus-o pe Real Madrid în două rânduri pe parcursul timpului regulamentar, însă „albii” au revenit de fiecare dată, mai întâi grație unui autogol, apoi prin golul înscris de Joselu în minutul 82.

Partida a ajuns în prelungiri, unde reușitele lui Antoine Griezmann (minutul 100), respectiv Rodrigo Riquelme, 119', au stabilit scorul final, 4-2 pentru Atletico.

Real Madrid a ratat astfel unul dintre obiectivele acestui sezon, câștigarea Cupei Regelui, dar Carlo Ancelotti nu a făcut o tragedie din acest eșec.

„Am jucat foarte bine, am luptat, am revenit de două ori, am înscris două goluri, am mai avut un gol anulat... am primit golurile decisive în situații când eram în control, pentru că am pierdut mingea.

Nu știu dacă eliminarea este justă, Atletico a luptat de asemenea pentru fiecare minge. Noi am dat totul, nu am nimic de reproșat băieților. A fost un derby, iar în toate derby-urile se duc lupte.

Lunin? Nu vreau să fac analize individuale. Ne-am fi putut descurca mai bine când scorul era egal. Am fost în control și nu ar fi trebuit să forțăm atât de mult cât am făcut-o, a fost păcatul tinereții. Când ai control asupra jocului, uneori nu e nevoie să forțezi”, a comentat Ancelotti, potrivit Marca.