INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MONCHENGLADBACH - BAYERN 1-2

FOTO Monchengladbach - Bayern 1-2, în etapa 3 din Bundesliga » Bavarezii sparg blestemul și câștigă pe terenul Borussiei după 4 ani

Articol de - Publicat sambata, 02 septembrie 2023 21:54 / Actualizat sambata, 02 septembrie 2023 21:54

Bayern Munchen s-a impus pe terenul Borussiei Monchengladbach, scor 2-1, într-o partidă din runda cu numărul 3 din Bundesliga.

Numărul 1 de la Dinamo, mesaj ferm după dezastrul cu Rapid: „Mă doare foarte tare ce am văzut în vestiar”
RAPID - DINAMO 4-0

Bayern, victorie după 4 ani în deplasarea de la Monchengladbach

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 26. Plea a centrat din stânga, iar Friedrich a reluat cu capul în bara transversală.

Doar 4 minute mai târziu, gazdele au deschis scorul, prin japonezul Ko Itakura. Plea a centrat din corner, Wober a prelungit, iar niponul a trimis balonul cu boltă, în plasă.

În minutul 39 a venit și prima ocazie a bavarezilor. Kimmich i-a pasat lui Leroy Sane în dreapta, iar acesta a zguduit transversala cu un șut de la 10 metri, cu dreptul.

Campioana Germaniei a egalat în minutul 58, după aceeași combinație Kimmich - Sane. Joshua a trimis o pasă lobată peste apărarea gazdelor, iar Leroy a preluat și a finalizat cu un șut plasat, din câțiva metri.

Scotul final a fost stabilit de Tel, în minutul 87. Kimmich a centrat din corner, francezul a scăpat de marcajul fotbaliștilor Borussiei și a trimis cu capul în plasă.

Clasamentul din Bundesliga

Final: Monchengladbach - Bayern 1-2

Monchengladbach - Bayern, echipe de start

Monchengladbach: Nicolas - Scally, Friedrich, Itakura, Wober - Weigl, Reitz - Ngoumou, Neuhaus, Plea - Cvancara
Rezerve: Sippel - Borges Sanches, Elvedi, Hack, Honorat, Jantschke, Ranos, Siebatcheu, Ullrich
Antrenor: Gerardo Seoane

Bayern: Ulreich - Mazraoui, Upamecano, Kim, Davies - Kimmich, Goretzka - Sane, Muller, Coman - Kane
Rezerve: Peretz - Choupo Moting, De Ligt, Gnabry, Kratzig, Laimer, Pavlovic, B. Sarr, Tel
Antrenor: Thomas Tuchel

Stadion: Borussia-Park (Mönchengladbach)
Arbitru: Deniz Aytekin (Germania)

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”