INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Napoli - AC Milan 0-1 » Schimbare de lider în Serie A. Olivier Giroud, eroul „rossonerilor”

Napoli - AC Milan/ foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 martie 2022 23:44 / Actualizat duminica, 06 martie 2022 23:56

Napoli a pierdut acasă cu AC Milan, scor 0-1, într-un meci din etapa #28 din Serie A. După acest succes, „rossonerii” au urcat pe primul loc în campionatul Italiei.

Toate rezultatele etapei din Serie A AICI

Prima repriză de pe stadionul „Diego Armando Maradona” a fost săracă în ocazii. Cele două echipe s-au anulat reciproc, miza partidei spunându-și cuvântul. Napoli a avut posesia și a încercat să spargă apărarea milaneză, dar „rossonerii” au avut singurul șut pe poartă, prin Rafael Leao.

Portughezul l-a încercat pe Ospina de la marginea careului, dar portarul columbian a reținut mingea fără emoții. Giroud a deschis scorul în minutul 49, după ce a deviat în poartă șutul lui Calabria. Napoli a avut primul șut pe poartă abia în minutul 52, dar execuția lui Osimhen din marginea careului a fost reținută ușor de Maignan.

Milan a răspuns repede prin Bennacer, dar șutul său din afara careului a fost scos de lângă bară. Giroud a părăsit terenul în minutul 68, din cauza unei accidentări la gleznă. După o nouă perioadă de acalmie, meciul s-a deschis pe final.

Mai întâi, nigerianul Osimhen a ajuns într-o poziție bună în careu, dar a șutat pe centrul porții (86). La faza imediat următoare, Theo Hernandez a scăpat singur pe contraatac , dar șutul său a fost scos de Ospina de la colțul scurt.

După această victorie, AC Milan a ajuns la 60 de puncte și a urcat pe primul loc în Serie A. Inter este pe poziția secundă, la 2 lungimi de rivala din oraș, în timp ce Napoli rămâne pe 3, cu 57 de puncte. Inter are un meci în minus față de celelalte 2 echipe de pe podium.

FINAL. Napoli - AC Milan 0-1

+8 FOTO

Napoli - AC Milan, echipele de start:

NAPOLI: Ospina - Di Lorenzo, Koulibaly, Rrahmani, M. Rui - F. Ruiz, Lobotka - Politano, Zielinski, Insigne - Osimhen
REZERVE: Meret, Marfella, Anguissa, Demme, Elmas, Ghoulam, Jesus, Lozano, Mertens, Ounas, Petagna, Zanoli
ANTRENOR: Luciano Spalletti

AC MILAN: Maignan - Calabria, Tomori, Kalulu, Hernandez - Bennacer, Tonali - Messias, Kessie, Leao - Giroud
REZERVE: Tătărușanu. Mirante, Ballo-Toure, Castillejo, Diaz, Florenzi, Gabbia, Ibrahimovic, Krunic, Maldini, Mirante, Rebic, Saelemaekers
ANTRENOR: Stefano Pioli

STADION: „Diego Armando Maradona” (Napoli)
ARBITRU: Daniele Orsato

Trădarea anului în Italia! » Dybala pleacă de la Juventus și semnează cu o mare rivală: „E 100%”
ITALIA

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”