INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Napoli – Atalanta 2-0, în derby-ul rundei în Serie A » Trupa lui Luciano Spalletti se îndreaptă spre titlul de campioană

Napoli – Atalanta, derby-ul rundei #26 din Serie A. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 martie 2023 10:41 / Actualizat sambata, 11 martie 2023 22:23

Napoli a învins-o, pe teren propriu, pe Atalanta, scor 2-0, în runda cu numărul 26 din Serie A.

Napoletanii au început bine partida și au ratat ocazii de a marca prin Politano (6) și Kvaratskhelia (28). Același Politano l-a pus la încercare pe Musso în minutul 43, cu un șut din câțiva metri.

Gazdele au deblocat tabela în minutul 60. Kvaratskhelia a primit mingea de la Victor Osimhen, a driblat trei adversari și a trimis balonul în partea de sus a porții, fără șansă pentru goalkeeper-ul oaspeților.

Rrhamnani a stabilit scorul final al partidei în minutul 77, când a reluat cu capul o centrare venită de la Elmas. S-a terminat 2-0 pentru napoletani, care rămân liderii clasamentului, cu 68 de puncte, 18 peste Inter, care a pierdut vineri contra Speziei. Atalanta e pe 6 cu 42 de puncte.