INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Napoli - Cagliari, în etapa #16 din Serie A » Napoli revine în Top 4 din Serie A

Napoli - Cagliari / Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 decembrie 2023 21:30 / Actualizat sambata, 16 decembrie 2023 21:31

Campioana en-titre, Napoli, s-a impus acasă în fața lui Cagliari (scor 2-1) și a urcat temporar pe locul 4 din Serie A.

Victor Osimhen a deschis scorul în minutul 69, după ce a finalizat cu capul centrarea trimisă de Mario Rui în interiorul careului, învingându-l pe fostul portar al lui CFR Cluj, Simone Scuffet.

La doar trei minute de la deschiderea scorului a venit golul marcat de Pavoletti, care a restabilit egalitatea, după șutul superb, plasat sub bara transversală. Politano a avut șansa de a o readuce pe Napoli în avantaj în minutul 74, dar șutul său a trecut de puțin pe lângă poarta oaspeților.

În minutul 75 Victor Osimhen a creat o fază fantastică, driblând mai mulți adversari în careu, și i-a pasat decisiv lui Kvaratskhelia, care a trimis un șut puternic în colțul din stânga al porții adverse, ricoșat din bară.

Echipa antrenată de Claudio Ranieri a căutat egalarea și a fost aproape în minutul 89, dar Augello a trimis mingea cu capul puțin peste poarta apărată de Meret.

Napoli ocupă în prezent locul 4 în Serie A, la două puncte peste AS Roma și Bologna, care urmează să se întâlnească în meciul direct de duminică seară.

Cagliari rămâne pe locul 16, cu 13 puncte, cu doar unul deaspura primului loc retrogradabil, ocupat de echipa pentru care evoluează Răzvan Marin, Empoli.

Napoli - Cagliari 2-1

• Au marcat: Osimhen '69, Kvaratskhelia  '75 / Pavoletti '72
  • Din cauza vântului s-au desprins bucăți din acoperișul stadionului. A fost nevoie de reparații pentru a se asigura că meciul se va desfășura în condiții de siguranță. Sunt cozi foarte mari la porțile pentru accesul suporterilor, motiv pentru care meciul s-a amânat cu 30 de minute.

Napoli - Cagliari, echipe probabile:

Napoli: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, Juan, Natan - Anguissa, Lobotka, Cajuste - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Antrenor: Walter Mazzari

Cagliari: Scuffet - Nandez, Goldaniga, Dossena, Angello - Makambou, Prati, Jankto - Oristanio - Pavoletti, Petagna
Antrenor: Claudio Ranieri

Stadion: San Paolo
Arbitru: Matteo Marcenaro

75 de milioane de euro pentru 798 de minute jucate în Premier League, fără să marcheze vreodată!