INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - FIORENTINA

Napoli - Fiorentina, victorie clară și calificare în finala Supercupei Italiei pentru echipa lui Mazzarri

Napoli a învins Fiorentina fără drept de apel, scor 3-0, și s-a calificat în finala Supercupei Italiei. foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 18 ianuarie 2024 23:05 / Actualizat joi, 18 ianuarie 2024 23:34

Prima mare ocazie a meciului a venit în minutul 10, când Matteo Politano a șutat puternic din afara careului, dar portarul Terracciano a scos de sub vinclu.

Napoli a deschis scorul în minutul 10. Juan Jesus l-a servit perfect pe Giovanni Simeone, iar atacantul argentinian a marcat cu un șut trimis în plasa laterală.

Fiorentina putea să egaleze prin penalty-ul obținut de Jonathan Ikone în duelul cu Mario Rui în finalul primei reprize. Același Ikone a încercat să transforme, dar nu a reușit să prindă cadrul porții.

Napoletanii s-au distanțat în minutul 84. După un corner executat de Zielinski, Di Lorenzo i-a pasat lui Alessio Zerbin, care a marcat din fața porții goale.

Același Zerbin a reușit dubla 3 minute mai târziu, când a luat o acțiune pe cont propriu și a înscris din poziție de unu la unu cu portarul advers.

Astfel, Napoli se califică în finala Supercupei Italiei, unde va întâlni câștigătoarea celeilalte semifinale. Lazio - Inter este mâine, de la 21:00.

Meciul nu a stârnit un interes important în rândul saudiților. KSU Stadium, din Riyadh, cu o capacitate de 25.000 de spectatori, a fost aproape gol.

KSU Stadium, din Riyadh, are o capacitate de 25.000 de spectatori

FINAL. Napoli - Fiorentina 3-0

Napoli - Fiorentina, echipele de start

Napoli (3-4-2-1): Gollini - Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus - Mazzocchi, Lobotka, Cajuste, Mario Rui
Rezerve: Contini, Idasiak, D'Avino, Gaetano, Lindstrom, Ostigard, Raspadori, Zerbin
Antrenor: Walter Mazzarri

Fiorentina (4-2-3-1): Terracciano - Kayode, Milenkovic, Martinez Quarta, Biraghi - Arthur Melo, Duncan - Ikone, Bonaventura, Brekalo - Beltran
Rezerve: Christensen, Vannucchi, Martinelli, Amatucci, Barak, Comuzzo, Faraoni, Infantino, Lopez, Mandragora, Mina, Nzola, Parisi, Ranieri, Sottil
Antrenor: Vincenzo Italiano

Doi jucători din Liga 1, lideri surprinzători cu naționala lor în Cupa Africii » Unul, pasă decisivă la victorie. Al doilea, autogol!