INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NAPOLI - LAZIO

Napoli - Lazio 1-2, în etapa #3 din Serie A » Prima victorie pentru trupa din Roma în acest sezon

Napoli - Lazio, în etapa #3 din Serie A, live

Articol de - Publicat duminica, 03 septembrie 2023 00:38 / Actualizat duminica, 03 septembrie 2023 13:04

Lazio s-a impus pe terenul lui Napoli, scor 2-1, într-o partidă din runda cu numărul 3 din Serie A.

Programul complet și rezultatele din Serie A AICI!

Lazio, victorie pe terenul lui Napoli în Serie A

După ce în primele două etape de Serie A pierduse, 1-2 la Lecce și 0-1 acasă cu Genoa, Lazio a dat lovitura chiar pe terenul campioanei en titre, Napoli

Trupa din capitala Italiei a deschis scorul în minutul 30, prin Luis Alberto. Spaniolul a primit o pasă în interiorul careului de la Felipe Anderson și l-a învins pe Meret cu un șut din câțiva metri.

Napoli a egalat doar două minute mai târziu, prin Zielinski. Polonezul a șutat de la marginea careului, balonul a fost deviat, l-a păcălit pe Provedel și a intrat în poartă.

La 7 minute de la reluarea jocului, Lazio a marcat din nou, prin Kamada. Japonezul venit de la Frankfurt l-a învins pe Meret cu un șut în colțul drept al porții, plasat.

În minutul 67, Zaccagni a fost lansat perfect de Guendouzi în banda stângă și a marcat în poarta lui Napoli. Reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Același scenariu s-a repetat 4 minute mai târziu. Apărarea napoletană a repins balonul la marginea careului, iar Guendouzi a trimis o torpilă de la 20 de metri în poarta lui Meret. Și acest gol a fost anulat pe motiv de ofsaid, întrucât Zaccagni se afla pe direcția balonului și a influențat faza.

Clasamentul din Serie A

Final: Napoli - Lazio 1-2

Napoli - Lazio, echipele de start

NAPOLI: Meret - Di Lorenzo, Rrahmani, J.Jesus, Olivera - Anguissa, Lobotka, Zielinski - Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Rezerve: Contini, Gollini, Idasiak - Cajuste, Demme, Elmas, Lindstrom, Natan, Ostigard, Raspadori, M. Rui, Russo, G. Simeone, Zerbin
ANTRENOR: Rudi Garcia

LAZIO: Provedel - Lazzari, Casale, Romagnoli, Marusic - Kamada, Cataldi, L. Alberto - F. Anderson, Immobile, Zaccagni
Rezerve: Sepe - Basic, Castellanos, Gila, D. Gonzalez, Hysaj, Isaksen, Patric, Pedro, L. Pellegrini, Vecino
ANTRENOR: Maurizio Sarri

Stadion: Diego Maradona (Napoli)
Arbitru: Andrea Colombo

Manchester City - Fulham 5-1 » Trupa lui Guardiola s-a distrat cu londonezii, la capătul unui meci cu erori de arbitraj
MANCHESTER CITY - FULHAM 5-1
Noul erou de la Real Madrid » Bellingham a marcat din nou și a adus victoria pe un „Bernabeu” plin