INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  NAPOLI - PARMA

FOTO Dennis Man a debutat în Serie A, în Napoli - Parma! Cum s-a descurcat în cele 10 minute

Napoli  - Parma, faza golului din prima repriză. Foto: Guliver/GettyImages +9   FOTO
Napoli - Parma, faza golului din prima repriză. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 ianuarie 2021 10:04 / Actualizat duminica, 31 ianuarie 2021 21:08

Dennis Man (22 de ani) a debutat la Parma, în eșecul de pe terenul lui Napoli, scor 0-2. Românul cumpărat cu 11 milioane de euro a fost introdus pe teren în minutul 80, la scorul de 0-1, în locul lui Gaston Brugman. Valentin Mihăilă a fost rezervă neutilizată.

Dennis Man a intrat pe teren în minutul 80 și și-a ocupat poziția obișnuită, în dreapta atacului. La faza imediat următoare, jocul l-a găsit în propriul careu, privind neputincios la golul doi marcat de adversari.

Cu oaspeții într-o permanentă defensivă, internaționalul a atins mingea prima dată în minutul 86. S-a implicat într-un un-doi, a fost deposedat, apoi a sprintat și a recuperat mingea. În ciuda faptului că formația lui era condusă, Man a avut mai mult de lucru în defensivă, încercând să ajute și să își facă rost de mingi.

În al patrulea minut al prelungirilor, Man a pasat elegant, cu călcâiul, către Conti, în treimea adversă. Centrarea fundașului lateral a fost însă slabă.

Dennis Man, debut la Parma

Eljif Elmas a deschis scorul în minutul 32, la o fază în care defensiva Parmei a arătat ridicol. Cinci apărători s-au invitat să îl atace pe fotbalistul din Macedonia de Nord și i-au permis să pătrundă în careu. Politano a stabilit rezultatul final în minutul 82, cu un șut de la 16 metri, deviat.

+5 FOTO

Parma rămâne în mare criză în Serie A, pe loc retrogradabil, fără victorie de 12 meciuri!

Clasament Serie A:

FINAL. Napoli – Parma 2-0

Napoli – Parma: echipele de start

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui - Elmas, Demme, Zielinski - Lozano, Petagna, Insigne
Antrenor: Gennaro Gattuso

Parma: Sepe - Conti, Osorio, Pezzella, Gagliolo - Grassi, Brugman, Kurtic - Kucka, Cornelius, Gervinho
Rezerve: Colombi - Iacoponi, Cyprien, Sohm, Zagaritis, Hernani, Mihăilă, Dierckx, Brunetta, Busi, Sprocati, Man
Antrenor: Roberto D'Aversa

11 milioane de euroau plătit cei de la Parma pentru transferul lui Man

Napoli - Parma: Dennis Man poartă însemnele UT-ei, nu pe cele ale FCSB

Dennis Man și-a ales pentru primul meci la Parma apărători personalizate, cu emblema celor de la UTA, echipa la care a făcut pasul spre fotbalul profesionist. Surprinde că Man nu a ales apărători personalizate cu FCSB, unde extrema a petrecut ultimii 4 ani și jumătate.