INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NEWCASTLE - LIVERPOOL

video+foto Liverpool câștigă în deplasare cu Newcastle și se instalează pe primul loc în Premier League » Mingea e în terenul lui Manchester City

Newcastle - Liverpool, foto: Imago +5   FOTO
Newcastle - Liverpool, foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 aprilie 2022 13:50 / Actualizat sambata, 30 aprilie 2022 17:08

Liverpool a învins-o pe Newcastle United, scor 1-0, în etapa #35 din Premier League.

Toate rezultatele etapei #35 din Premier League aici

Într-o atmosferă superbă pe Saint James' Park, în fața a peste 50.000 de oameni, Liverpool și-a respectat blazonul și s-a impus în fața lui Newcastle, urcând, cel puțin temporar, pe primul loc în clasament.

Cum arată pentru Halep o zi la Academia Mouratoglou: „Ceva ce nu am crezut vreodată că o să fac”
WTA MADRID

Cum s-a desfășurat Newcastle - Liverpool 0-1

Liverpool a început în forță meciul, trăgând primul semn de alarma pentru defensiva lui Newcastle în minutul 7. Șutul din marginea careului al lui Naby Keita a trecut puțin pe lângă poartă însă.

Doar 19 minute au rezistat gazdele în fața „cormoranilor”. După ce James Milner a recuperat o minge în jumătatea adversă, Naby Keita și Diego Jota au combinat frumos în careu, iar mijlocașul lui Liverpool a finalizat faza, după ce l-a driblat și pe portarul Dubravka.

Oaspeții au trecut în mai multe rânduri pe lângă majorarea diferenței. În minutul 34, pe un contraatac, Luis Diaz l-a servit excelent pe Sadio Mane, însă șutul slab al senegalezului a fost prins fără emoții de Dubravka.

Nici lovitura de cap a lui Diego Jota din minutul 41 nu l-a putut învinge pe goalkeeperul lui Newcastle, astfel că Liverpool a intrat cu un avantaj de un singur gol la pauză.

+1 FOTO

Repriza secundă a fost mai echilibrată, însă tot Liverpool a fost echipa cu ocaziile cele mai importante. Joe Gomez a urcat foarte bine în careul advers și a întors balonul către Sadio Mane, dar senegalezul a ratat din nou o șansă foarte bună, șutul său din minutul 63 trecând puțin pe lângă poartă lui Dubravka, simplu spectator.

Diego Jota nu s-a lipit nici el la gol. Deși scăpat 1 versus 1 cu goalkeeper-ul advers, portughezul l-a luat la țintă și a ratat șansa desprinderii pe tabelă. În ciuda insistențelor din partea secundă, Newcastle nu a avut forța necesară să egaleze.

Grație acestei victorii, Liverpool ajunge la 82 de puncte și se instalează pe primul loc în Premier League, cel puțin până la meciul dintre Leeds și Manchester City. „Cetățenii” au 80 de puncte. De cealaltă parte, Newcastle rămâne pe locul 9, cu 43 de puncte.

FINAL Newcastle - Liverpool 0-1

Newcastle - Liverpool, echipele de start:

Newcastle: Dubravka - Krafth, Schar, Burn, Targett - Guimaraes, Shelvey, Willock - Almiron, Joelinton, Saint-Maximin
Rezerve: Darlow, Dummett, Lascelles, Ritchie, Manquillo, Wood, Murphy, Gayle, Longstaff
Antrenor: Eddie Howe

Liverpool: Alisson - Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson - Keita, Henderson, Milner - Diaz, Jota, Mane
Rezerve: Kelleher, Fabinho, Konate, Thiago, Salah, Jones, Tsimikas, Alexander-Arnold, Elliott
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: Saint James' Park (Newcastle)