INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Prima echipă calificată în finala Cupei Ligii Angliei » Prezentă din nou în ultimul act după 47 de ani!

Sean Longstaff (foto) a înscris două goluri în Newcastle - Southampton // sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat marti, 31 ianuarie 2023 23:58 / Actualizat miercuri, 01 februarie 2023 00:07

Newcastle este prima finalistă din Cupa Ligii Angliei. După 1-0 cu Southampton în turul semifinalelor, echipa lui Eddie Howe s-a impus și în returul din această seară, scor 2-1.

Newcastle a primit vizita celor de la Southampton având un avantaj minim după manșa tur, 1-0.

„Coțofenele” au avut nevoie de numai 5 minute pentru a deschide scorul. Sean Longstaff a înscris din careul advers cu un șut la firul ierbii, la colțul lung. Tot el a dublat avantajul gazdelor în minutul 21, la capătul unei acțiuni splendide, pornită din propria jumătate de teren.

MM Stoica, ședință de gradul ZERO la FCSB: „S-au întâmplat niște lucruri. Unii jucători nu înțeleg”
FCSB

Newcastle, prima finalistă din Cupa Ligii Angliei

Southampton a redus din diferență prin Che Adams (minutul 29), dar nu a avut puterea să egaleze, deși Newcastle a rămas în 10 în minutul 82, după ce brazilianul Bruno Guimaraes i-a pus talpa pe gleznă lui Edozie și a fost eliminat. Oricum, golul 2 nu ar fi fost suficient pentru „sfinți”.

Victorioasă în ambele manșe, Newcastle merge pentru a doua oară în istorie în finala Cupei Ligii, acolo unde va înfrunta una dintre Manchester United și Nottingham Forest. În tur, „diavolii roșii” au obținut un avantaj liniștitor, 3-0. Returul se va juca miercuri seara, de la ora 22:00.

La precedenta prezență în finala Cupei Ligii Angliei, în 1976, „coțofenele” au pierdut în fața lui Manchester City, 1-2.