INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Newcastle - Tottenham 4-0 » Cu Drăgușin rezervă, londonezii au fost pulverizați pe St. James' Park!

Newcastle - Tottenham // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 13 aprilie 2024 16:26 / Actualizat sambata, 13 aprilie 2024 17:44

Newcastle a pulverizat-o pe Tottenham în deschiderea etapei 33 din Premier League, scor 4-0, eșec usturător la care Radu Drăgușin (22 de ani) a asistat de pe banca de rezerve.

Programul rundei 33 din campionatul Angliei

Pe St. James' Park, stadion unde sezonul trecut pierduse cu 1-6, Tottenham a fost umilită din nou. Cu Radu Drăgușin rezervă neutilizată pentru a treia etapă la rând, apărarea londonezilor a fost făcută franjuri de „coțofene”.

Primele 30 de minute au fost un „du-te, vino”, cu faze la ambele porții: fotbal în viteză, tăios, dar neconcretizat pe tabelă.

Opriți MĂCELUL! Înlocuitorul lui Drăgușin la Spurs, pus în cap de două ori în două minute!
PREMIER LEAGUE

Isak & Gordon show în Newcastle - Tottenham: Van de Ven, făcut KO!

În minutul 30, pentru Spurs a început coșmarul. Udogie s-a complicat în propria jumătate și a fost deposedat de Anthony Gordon. Englezul a pasat pe culoar către Isak, suedezul l-a pus în cap - la propriu - pe Micky van de Ven, care a alunecat, apoi a finalizat cu sânge rece.

+9 FOTO

Abia revenise transmisiunea în timp real după reluările cu bucuria și faza golului, iar Newcastle a marcat și golul 2. În prim-plan, același Van de Ven, plus fundașul dreapta Pedro Porro. Presat, spaniolul a vrut să trimită spre propria poartă. A pasat greșit, direct la Gordon, care l-a „culcat” ușor pe Van de Ven și a punctat pentru 2-0!

Golul de 3-0 a venit în minutul 51, semnat de același Alexander Isak. Suedezul a tâșnit de la centrul terenului, scăpat din marcaj de același Micky van de Ven, l-a lăsat în urmă pe olandez, mult mai lent, apoi l-a „executat” pe Vicario!

Tottenham nu doar că nu și-a revenit până la final, ba chiar s-a afundat și mai tare. În minutul 87, Fabian Schar a închis tabela la 4-0, lovitură de cap precisă în urma unui corner. Cu 6 minute mai devreme, Emil Krafth lovise bara!

Final 4-0, iar Tottenham a coborât pe locul 5, cele 4 goluri primite astăzi stricându-i golaverajul. Acum la egalitate de meciuri și de puncte cu Aston Villa, trupa lui Ange Postecoglou are +16 la golaveraj, în vreme ce Villa are +17.

Newcastle a urcat pe 6, depășindu-le pe West Ham și Manchester United. Trupa lui Eddie Howe are 50 de puncte, 10 sub Spurs și Aston Villa, unul peste „diavoli”, care vor juca în această etapă la Bournemouth.

FINAL » Newcastle - Tottenham 4-0

• Au marcat: Isak '30, '51; Gordon '32; Schar '87
  • AICI, cele mai importante statistici
  • Întoarcem fotbalul din Anglia pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro, difuzat în fiecare zi de vineri.

Newcastle - Tottenham, echipe de start:

NEWCASTLE (4-3-3): Dubravka - J. Murphy, Krafth, Schar, Burn - Longstaff, Guimaraes, Anderson - Barnes, Isak, Gordon
Rezerve: Gillespie, Karius - Dummett, Hall, Livramento, A. Murphy, Parkinson, Ritchie, J. White
Antrenor: Eddie Howe

TOTTENHAM (4-2-3-1): Vicario - Porro, Romero, Van de Ven, Udogie - Bentancur, Bissouma - B. Johnson, Maddison, Werner - Son
Rezerve: Austin, Drăgușin, Emerson, Davies, Hojbjerg, Sarr, Lo Celso, Bryan Gil, Kulusevski
Antrenor: Ange Postecoglou

Citește mai multe știri din Premier League:

Nouă revoluție VAR: ofsaid semiautomat! Premier League inovează, ca să scurteze timpul deciziilor
Lovitură MAJORĂ pentru granzi în Premier League! Măsură spectaculoasă, care poate schimba tot
ANGLIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”