INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Neymar, fluierat de fanii lui PSG și la câștigarea titlului! Mesajul brazilianului pentru contestatari

Neymar
Neymar Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 aprilie 2022 10:37 / Actualizat duminica, 24 aprilie 2022 12:05

PSG este din nou campioană în Franța! Trupa lui Mauricio Pochettino a devenit matematic campioană după 1-1 cu Lens. Brazilianul Neymar (30 de ani) a fost din nou huiduit de fanii parizieni.

La PSG nu este liniște nici când se câștigă titlul. În ciuda faptului că parizienii se pregăteau la meciul cu Lens de al 10-lea titlu de campioană a Franței, fanii au continuat conflictul cu Neymar, fotbalist apostrofat la fiecare meci de pe teren propriu după eliminarea Parisului din Liga Campionilor în fața celor de la Real Madrid.

PSG, campioană în Franța! Al 8-lea titlu în 10 ani, după un supergol marcat de Messi
PSG-LENS 1-1

Neymar a fost din nou huiduit pe „Parc des Princes” la fiecare atingere a balonului, iar la finalul meciului a ținut să le transmită un mesaj clar contestatarilor.

„Încă mai am contract cu PSG. Voi mai fi aici încă 3 ani, așa că încetați să mă mai huiduiți sau trageți aer în plămâni!”, a declarat Neymar potrivit Goal.com

PSG, noua campioană a Franței

Cu 4 etape înainte de finalul sezonului în Franța, PSG a devenit campioană pentru a 8-a oară în ultimii 10 ani. Echipa lui Mbappe, Messi și Neymar are 78 de puncte după 34 de etape, cu 16 peste Marseille, care are un meci în minus.

Messi a marcat pentru PSG cu un gol de generic: șut în vinclu, expediat de la 25 de metri. Pe final, Lens a reușit să egaleze și să umbrească un pic sărbătoarea lui PSG. Corentin Jean a marcat în minutul 89, astfel că jucătorii lui PSG nu au sărbătorit titlul cu o victorie.

În ultimii 10 ani, doar Monaco (2017) și Lille (2021) au reușit să oprească supremația lui PSG în Ligue 1.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Bayern Munchen și restul » Bavarezii au câștigat al 10-lea titlu la rând în Bundesliga, după 3-1 cu Borussia Dortmund
BAYERN - DORTMUND 3-1
Cosmin Olăroiu, eliminat din Liga Campionilor Asiei după un gol încasat din penalty în minutul 90+6