INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

foto + Video Fază ciudată în semifinala din Cupa Africii » A marcat, VAR a întors faza și a anulat reușita, apoi s-a acordat penalty pentru adversar

Nigeria - Africa de Sud, foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 08 februarie 2024 10:22 / Actualizat joi, 08 februarie 2024 12:24

S-a stabilit Cupa Africii pe Națiuni. Meciul dintre Nigeria și Coasta de Fildeș se joacă duminică, 11 februarie, ora 22:00.

Nigeria a învins-o pe Africa de Sud după loviturile de departajare, în timp ce Coasta de Fildeș a dispus de DR Congo la limită, scor 1-0, în cea de-a doua semifinală.

Final de „telenovelă” în cazul lui Andrea Compagno la FCSB » Decizia lui Gigi Becali, enervat de impresarul atacantului
FCSB

Nigeria a marcat, golul a fost anulat și s-a acordat penalty

Nigeria a avut un meci extrem de complicat cu Africa de Sud. William Troost-Ekong (30 de ani) a deschis scorul în minutul 67 după o loviturile de departajare. Cu 5 minute înainte de final, starul lui Napoli, Victor Osimhen (25 de ani) a înscris golul 2 pentru nigerieni, iar soarta meciului părea încheiată.

Atacantul a punctat după un contraatac, s-a bucurat de reușită, dar golul a fost anulat din cauza unui fault în atac. 3 minute mai târziu a avut loc o altă fază controversată, dar în careul Nigeriei.

Arbitrul central a revăzut o fază la monitorul VAR și a acordat penalty pentru Africa de Sud, spre disperarea jucătorilor nigerieni. Teboho Mokoena (27 de ani) a înscris golul egalizator în minutul 90 și a trimis partida în prelungiri.

Nigeria a forțat victoria până la final și a primit o lovitură de la 11 metri chiar în minutul 115. VAR a intervenit din nou și a anulat lovitura de la 11 metri, iar Grant Kekana (31 de ani), fundașul african, a primit cartonașul roșu și s-a dictat lovitură liberă.

S-a terminat 1-1, iar partida a ajuns la loviturile de departajare. Mokoena și Makgopa de la africani și Ola Aina de la nigerieni au ratat, iar calificarea a fost obținută, în cele din urmă, de nigerieni.

Nigeria și-a câștigat grupa la această competiție  și a trecut de Camerun, Angola și Africa de Sud în drumul spre finală.