INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Nu doar Ștefan Radu bate recorduri la Lazio. Immobile, golgeter all-time! „Ciro The King”

Ciro Immobile a înscris 150 de goluri în tric

Articol de - Publicat vineri, 14 mai 2021 12:26 / Actualizat vineri, 14 mai 2021 13:43

Atacantul în vârstă de 31 de ani, Ciro Immobile,  a înscris 150 de goluri în tricoul lui Lazio, ultimul la 1-0 cu Parma, întrecându-l pe Silvio Piola (149).

Într-un sezon în care Ștefan Radu a bătut două recorduri, devenind în 13 ani jucătorul lazial cu cele mai multe meciuri în Serie A (329 acum; Aldo Pucinelli, 319) și în toate competițiile (408; Giuseppe Favalli, 401), Ciro Immobile a intrat și el în legenda clubului biancocelest. E golgeterul all-time.

Ciro Immobile, în 5 sezoane. Silvio Piola, în 9!

Miercuri, napolitanul în vârstă de 31 de ani a mai adus o victorie pe "Olimpico". În al cincilea minut de prelungiri, la 1-0 cu Parma. A fost al 150-lea gol al lui Ciro pentru Lazio în toate competițiile. A depășit performanța lui Silvio Piola (149), care rezista din 1943. De 78 de ani!

Immobile a marcat însă 150 de goluri în cinci sezoane. Piola, în nouă (1934-1943). Lazio și-a încoronat noul rege, postând pe Twitter: "The King".

Ciro Immobile, patru ani cu minimum 20 de reușite în Serie A

Extraordinarul atacant e primul în istoria clubului cu minimum 20 de reușite în patru ediții de Serie A:

• 23 în 2016-2017;
  • 29 în 2017-2018;
  • 36 în 2019-2020;
  • 20 în 2020-2021.

Până acum, era la egalitate cu Giuseppe Signori și același Silvio Piola (câte trei).

123 de goluria marcat Ciro Immobile în Serie A pentru Lazio (are nevoie de încă 21 pentru a depăși recordul lui Piola în campionat)

0,69este media golurilor pe meci înscrise de Immobile în tricoul biancocelest în toate competițiile (a jucat 217 partide)

45 de milioane de euroeste cota atacantului italian, potrivit site-ului transfermarkt.de (maximum a fost 50 de milioane, în 2018)

Lautaro Martinez și Antonio Conte, furioșii lui Inter, s-au împăcat cu o repriză de box + probleme financiare importante la campioana Serie A?!

Președintele Federației Italiene lansează bomba: Juventus, exclusă din Serie A?!