INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Incredibil! Un jucător din Olanda a avut nevoie de schimbare după ce a fost accidentat de arbitru: „Este o premieră în istoria fotbalului”

Mees Hoedemakers și arbitrul partidei // Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 februarie 2022 16:27 / Actualizat duminica, 06 februarie 2022 16:49

Meciul Utrecht - Cambuur (3-2), din prima ligă olandeză, a oferit o scenă de-a dreptul uluitoare. Un jucător al oaspeților a fost scos din joc de o lovitură involuntară din partea arbitrului.

Conform RMC Sport, în minutul 29 al partidei, la scorul de 2-0 pentru Cambuur, Mees Hoedemakers a fost nevoit să părăsească terenul pentru a primi îngrijiri medicale, în urma unei lovituri involuntare din partea arbitrului. Aflat la locul nepotrivit în momentul nepotrivit, mijlocașul oaspeților nu l-a văzut pe arbitru ridicând brațul și s-a ales cu o palmă puternică direct în ochi.

Uimit, Hoedemakers a mers pe marginea terenului pentru a primi îngrijiri medicale. Și-a reluat apoi locul în teren, dar a fost înlocuit în cele din urmă la pauză, când nu a mai putut continua din cauza loviturii.

Un fotbalist român care joacă în Liga a doua visează să cucerească Balonul de Aur: „Unii vor râde sau vor zice că sunt nebun”
STRANIERI

Antrenorul lui Cambuur, enervat la culme

Pascal Bosschaart, antrenorul lui Cambuur, a pus revenirea lui Utrecht pe seama faptului că a fost nevoit să-l scoată pe Hoedemakers, cel mai important jucător al său.

„Acela a fost punctul de cotitură. Am pierdut cel mai important jucător al nostru. Vederea lui era încețoșată. Este o premieră în istoria fotbalului”, a spus Pascal Bosschaart.

Pascal Bosschaart // Foto: Imago

Antrenorul lui Cambuur a evitat totuși să-l atace dur pe arbitru, care conform spuselor lui Bosschaart: „A fost foarte supărat. La pauză, a venit să ne vadă și și-a cerut scuze”.

Presa din Turcia dă de pământ cu Moruțan și Cicâldău: „Trimiteți-i înapoi!”