Comentarii (28)
 •  12 Februarie 2009, 10:58

@ovidiu: esti cel mai prost de la revolutie incoace. normal ca a 4-a schimbare e facuta dupa celelalte 3. deci stai linistit. nu o vor face inainte de celelalte 3

•  12 Februarie 2009, 10:49

daca in loc de galben s-ar da eliminare 5 minute nu s-ar mai trage de timp, portarii n-ar mai trage de timp pe final de meci de frica eliminarii

•  12 Februarie 2009, 10:30

ideea cu 4 schimbari mi se pare ok. fotbalul actual se bazeaza pe foarte mult efort, deci o schimbare in plus mi se pare binevenita. in rest..... ....singura idee buna cred ca ar fi cea cu sistemul video pe care arbitrul l-ar putea consulta in timpul jocului pt a lua decizia corecta, pt ca sunt destul de multe decizii eronate care influenteaza rezultatul unui meci.

•  12 Februarie 2009, 10:17

zona de ofasaid sa fie restrinsa la 20-22 de metri de poarta,astfel tusierilor le va fi mai usor sa observe situatiile afara din joc,iar la centru vor fi 2 arbitri,astfel pozitionati incit sa se completeze cit mai bine cu tusierii.fazele de poarta vor fi mai multe si ,implicit,vom vedea mai multe goluri.

•  12 Februarie 2009, 10:11

este un inceput in reformarea acestui sport!va propun mai multe masuri care sa duca la cresterea spectaculozitatii fotbalului:6 schimbari insa 3 dintre ele pe timpul pauzelor;am zis pauzelor pt ca propun impartirea timpului de joc in 4 reprize a 20 de minute fiecare.intre reprizele 1-2 si 3-4 sa fie doar5 minute pt schimbarea terenului de jociar intre reprizele 2 si 3sa fie o pauza de 20 de minute.normal ca pauzele vor fi folosite pt publicitate.zona de ofsaid sa fie restrinsa la 20 de metri de

•  12 Februarie 2009, 09:56

Ofsaid,penaltyuri,antrenori,arbitri sunt ok,celelalte sunt aberatii.Daca vrei sa elimini un jucator 5 minute atunci trebuie sa bagi in regulament oprirea timpului de joc atunci cand meciul este intrerupt.Imi imaginez cat ar tine un meci de fotbal in care faci 8 schimbari,opresti timpul de joc la fiecare accidentare sau alte evenimente si mai ai si 20 min pauza.Daca la toate astea mai adaugi si prelungiri in caz de egalitate, daca meciul incepe la 10 noptea poti dormi ca prinzi finalul dimineata.

•  12 Februarie 2009, 08:59

bravo. in sfarsit se modernizeaza si sportul asta. sa se ia un exemplu bun din fotbalul american. un sport foarte spectaculos datorita schimabrii regulilor de joc de la an la an pentru a elimina incorectitudinea si timpii morti.

•  12 Februarie 2009, 08:41

ideea cu schimbarile mai merge: adica sa fie facuta si cea de-a patra dar NUMAI dupa efectuarea celorlalte 3 si in cazul in care un jucator se accidenteaza grav si nu mai poate continua partida. Astfel echipa sa va continua jocul far sa fie in inferioritate. cat despre cei 4 arbitrii,nasol ptr presedintii de club ca vor trebui sa mituiasca un om in plus iar pe criza asta...

•  12 Februarie 2009, 08:18

Pt andi Te inseli, initial fotbalul nu prevedea schimbari, apoi au fost permise 2 de jucatori de camp, apoi 3 schimbari din care una era pentru portar si apoi au fost 3 schimbari indiferent de postul ocupat de jucator

•  12 Februarie 2009, 07:18

pauza de 20 de min?hmmm,sigur e pt mai multa odihna?sau pt distanta pana la vestiar?nenea blatter ce facem,punem o linie de metrou de la centrul terenului pana la vestiar?totusi ai uitat sa precizezi tocmai cel mai esential lucru:pauza de 20 de min e mai lunga cu 5 min fata de cea actuala,implicit mai multi bani din publicitate,si stim cu totii ce inseamna o secunda de reclame la tv in pauza meciurilor...