INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BLATTER VREA SCHIMBĂRI

Patru înlocuiri şi eliminări temporare

Articol de GSP - Publicat joi, 12 februarie 2009 00:00

Şeful FIFA caută o reformare a regulamentului, care să se preteze condiţiilor din fotbalul actual

Sepp Blatter pregăteşte o mică revoluţie de regulament. "Trebuie noi norme deoarece fotbalul de acum se joacă în alte condiţii decît cel din urmă cu 4-5 ani", a explicat preşedintele FIFA. A şi venit cu idei, precum posibilitatea ca o echipă să poată face 4 schimbări într-o partidă, în loc de 3, iar pauza dintre reprize să crească  de la 15 la 20 de minute. ;)Toate propunerile urmează să fie discutate pe 28 februarie, la Newcastle, la Adunarea Generală a International Board, organ al FIFA ce garantează regulile jocului. La votare participă 8 persoane: 4 reprezentanţi ai FIFA şi 4 ai federaţiilor britanice, pentru aprobare fiind necesare minimum 6 voturi.

4 schimbări. "Această propunere se explică prin numărul crescut de meciuri şi, implicit, efortul în plus depus de jucători", s-a indicat într-un raport FIFA.

Pauza de 20 de minute. Acelaşi raport explică: "Mărirea pauzei dintre reprize e motivată de faptul că pe unele stadioane distanţa de la teren la vestiare este mare, astfel că jucătorilor le rămîne puţin timp de odihnă".

Eliminări temporare. Au în special rolul de a calma jucătorii recalcitranţi. Se ia exemplul din handbal, unde există expulzări de două minute. La fotbal, eliminările ar fi de 5 ori de 10 minute.

Ofsaid. Dacă un jucător iese în afara terenului în zona liniei de fund fără permisiunea arbitrului, pentru a provoca ofsaidul adversarului, el va fi considerat în teren şi va fi avertizat.

Penaltyuri. În cazul în care se ajunge la lovituri de departajare, iar o echipă se află în superioritate numerică, aceasta nu poate exclude de pe lista executanţilor portarul.

Antrenori. Li se permite să rămînă în spaţiul tehnic permanent, nu doar să iasă pentru a da indicaţii, ca în prezent.

Arbitri. Introducerea formulei cu patru asistenţi, doi clasici şi doi de careu, care se şi experimentează. Posibilitatea ca ei să fie ajutaţi de sistem video pe linia porţii.