INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 1-1

Pep Guardiola, măcinat de accidentările jucătorilor: „Nu ne putem antrena, nu vom aveam jucători pentru meciul următor”

Pep Guardiola/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 27 noiembrie 2023 10:04 / Actualizat luni, 27 noiembrie 2023 10:50

Manchester City și Liverpool au remizat, sâmbătă, scor 1-1, în etapa cu numărul #13 din Premier League. „Cetățenii” au deschis scorul prin Erling Haaland în minutul 27, dar „cormoranii” au obținut un punct grație golului reușit de Trent Alexander-Arnold în minutul 80.

Pep Guardiola nu a făcut nicio schimbare în cele peste 100 de minute de joc.

Moment INCREDIBIL pe stadionul Borussiei Dortmund » O echipă de renume din România, sărbătorită de nemți: torțe, fum și un mesaj imens
Bundesliga

Pep Guardiola: „Nu ne putem antrena, nu vom aveam jucători pentru meciul următor”

Pep Guardiola a dezvăluit că echipa sa s-a antrenat doar 25 de minute înaintea meciului cu Liverpool, deoarece risca să piardă și mai mulți jucători. Guardiola a avut doar 8 rezerve sâmbătă, dintre care doi portari.

Kevin De Bruyne, Mateo Kovacic și Matheus Nunes sunt accidentați, John Stones a fost pe bancă, dar nu era apt de joc, iar Jack Grealish a ratat meciul din cauza unei răceli.

„În 7 ani, nu mai facem antrenamente. Jucătorii au început presezonul cu 15 zile înainte, știți ce înseamnă asta? Am jucat finala Cupei Angliei și finala Champions League. N-am lucrat nicio zi la tactică. În aceeași situație este și Jurgen, sunt sigur.

În ziua de dinaintea meciului am lucrat 10-15 minute jocul de posesie și 10 minute defensiva. Înainte de meciul de Champions League, de marți, ne vom antrena 10 minute. Nu ne putem antrena, dacă o facem, nu vom avea jucători pentru meciul următor. De aceea trebuie să învățăm din trecut, să înțelegem ce avem de făcut, pe asta ne bazăm acum”.