INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA - ELVEȚIA 3-1

Portugalia - Elveția 3-1 // VIDEO RonaldoMANIA! Cristiano Ronaldo trimite Portugalia în finala Ligii Națiunilor după un hattrick de senzație

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 iunie 2019 23:30

Cristiano Ronaldo, 34 de ani, și-a arătat o dată-n plus clasa în meciul câștigat de Portugalia în semifinalele Ligii Națiunilor cu Elveția, scor 3-1.

Portughezul a reușit un hattrick de senzație! A deschis balul în minutul 25 dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

Elvețienii au egalat prin lovitura de pedeapsă executată de Rodriguez.

Ronaldo a mai marcat o dată de la 15 metri, după o pasă a lui Silva, în minutul 88, și tot starul lui Juventus a stabilit scorul final în ultimul minut, după ce a luat o fază pe cont propriu.

Vezi VIDEO cu golurile!

Chiar dacă această competiție e tratată ca una amicală, trebuie menționat că echipa care va câștiga trofeul va încasa un premiu de 10,5 milioane de euro.

Cealaltă semifinală se joacă joi, la Guimaraes, între Olanda și Anglia. Finala se joacă pe 9 iulie, la Porto.

România a terminat pe locul 2 în Grupa 4 din Liga Națiunilor, după Serbia.

• Naționala Portugaliei e campioana europeană en titre.

Portugalia - Elveția 3-1
Au marcat: Ronaldo 25, 88, 90 / Rodriguez 57 pen.

Portugalia: Rui Patricio - Semedo, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro - Bruno Fernandes, Carvalho, Neves, Bernardo Silva - Felix, Ronaldo
Selecționer: Fernando Santos

Elveția: Sommer - Mbabu, Schar, Akanji, Rodriguez - Zakaria, Xhaka, Freuler, Zuber - Seferovici
Selecționer: Stefan Lupp

Arbitru: Felix Brych (Germania)
Asistenți: Mark Borsch și Stefan Lupp

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”