INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII CM

12 meciuri din preliminariile pentru Cupa Mondială se joacă astăzi » Meci spectaculos în grupa României

Preliminariile pentru Cupa Mondială, live

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 septembrie 2021 16:30 / Actualizat luni, 06 septembrie 2021 00:17

12 meciuri din preliminariile europene pentru Cupa Mondială sunt programate astăzi, primul cu ora de start 16:00. În grupa României, Islanda și Macedonia de Nord au remizat spectaculos, 2-2, în timp ce Germania- Armenia se dispută acum. Toate partidele pot fi urmărite live pe GSP.ro.

Meciul dintre România și Liechtenstein va putea fi urmărit AICI

Egal bun pentru România în Islanda - Macedonia de Nord

La Reykjavik s-au întâlnit Islanda și Macedonia de Nord. După înfrângerea cu România, 0-2, Islanda nu a început bine meciul nici cu nord-macedonenii. Velkovski (11) a deschis scorul rapid pentru oaspeți. Elevii lui Blagoja Milevski au continuat să atace și au reușit să-și majoreze avantajul în minutul 54, când Alioski a șutat imparabil la colțul lung.

Nimic nu prevestea revenirea islandezilor din ultimele 20 de minute. Cei din Macedonia de Nord au căzut fizic, permițându-le nordicilor să pună presiune și să înscrie prin Bjarnason (78). Gazdele au continuat să atace și au reușit miraculos egalarea, prin golul lui Gudjohnsen jr. din minutul 84.

Dupa aceea, ambele echipe au încercat să obțină vicotira, însă nici una nu a reușit să de lovitura de grație, meciul terminându-se la egalitate. Un rezultat perfect pentru naționala României, care poate trece peste Macedonia de Nord.

FINAL » Islanda - Macedonia de Nord 2-2

• Televizare: DigiSport 1, Look Sport
    Au marcat:  Bjarnason 78, Gudjohnsen 84 / Velkovski 11, Alioski 54

Islanda - Macedonia de Nord, echipe de start:

Islanda: 13. Runarsson - 5. Thorarinsson, 21. Bjarnason, 14.Arnason, 2.Saevarsson - 16. Johannesson, 8. Bjarnason, 15. Baldursson - 10. Gudmundsson, 9. Kjartansson, 17. Anderson
Antrenor: Arnar Vidarsson

Macedonia de Nord: 1. Dimitrievski - 8. Alioski, 6. Musliu, 14. Velkovski, 13. Ristovski - 7. Elmas, 10. Bardi, 20. Spirovski - 11. Churlinov, 19. Ristovski, 21. Kostadinov
Antrenor: Blagoja Milevski

FINAL » Germania - Armenia 6-0

• Televizare: DigiSport 1, Look Sport 2
  • A marcat: Gnabry 7, 16, Reus 35, Werner 45, Hofmann 52, Adeyami 90

Germania - Armenia, echipe de start:

Germania: Neuer - Hofmann, Süle, Rüdiger, Kehrer - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Reus, Sane - Werner.
Antrenor: Hansi Flick

Armenia: Yurchenko - Hambardzumyan, Voskanyan, Haroyan, K. Hovhannisyan - Wbeymar, A. Grigoryan - Barseghyan, Mkhitaryan, Bayramyan - Adamyan

FINAL » San Marino - Polonia 1-7

Au marcat: Nanni 48 / Lewandovski 5, 21, Swiderski 16, Linetty 44, Buksa 67, 90+2,90+4

FINAL » Spania - Georgia 4-0

• Televizare: DigiSport 4, Look Sport
  • Au marcat: Gaya 14,  Soler 25, F.Torres 42, Sarabia 63