INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

PREMIER LEAGUE: BRIGHTON - CHELSEA 1-1 // VIDEO + FOTO Primul meci, primul moment memorabil din 2020! Lampard, egalat cu o „foarfecă” de senzație

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 ianuarie 2020 16:50

Brighton și Chelsea au remizat, scor 1-1, în primul meci de Premier League din 2020.

Elevii lui Frank Lampard veneau cu un moral excelent după victoria obținută in-extremis cu Arsenal, scor 2-1. „Albaștrii” au început ideal și meciul de pe Amex Stadium. Cezar Azpilicueta a deschis scorul în minutul 10, cu un șut din 3 metri.

Chelsea a luat piciorul de pe accelerație și a fost pedepsită în minutul 84. Iranianul Alireza Jahanbakhsh a marcat cu o execuție acrobatică, din foarfecă. A fost doar al doilea gol din carieră în Premier League, primul fiind marcat chiar etapa trecută, în victoria 2-0 cu Bournemouth. La gazde, Tudor Băluță nu a fost inclus în lotul pentru meciul de astăzi.

Chelsea bate pasul pe loc în cursa pentru locurile de Liga Campionilor. În acest moment e pe locul 4, cu 36 de puncte, un avans fragil față de United, Tottenham și Wolves. Brighton e pe locul 13, cu 24 de puncte.

Vezi și:

ARSENAL // Mikel Arteta, mesaj categoric pentru Mesut Ozil: „Ori joci ca-n meciul cu Chelsea, ori nu mai joci deloc!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!