INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - LIVERPOOL 1-1

Manchester City - Liverpool 1-1. FOTO Egal între Guardiola și Klopp! Cum arată ACUM lupta la titlu în Premier League

Manchester City și Liverpool se înfruntă de la ora 18:30 în derby-ul etapei cu numărul 8 din Premier League. Partida poate fi urmărită liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Eurosport 1. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 noiembrie 2020 17:18 / Actualizat duminica, 08 noiembrie 2020 20:37

Manchester City și Liverpool au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 8 din Premier League.

Jurgen Klopp a început cu o formulă inedită, cu Jota și Firmino în atac, secundați de Salah și Mane. Experimentul a dat rapid roade. LKyle Walker a comis un fault în careu în minutul 12, iar Mohamed Salah a transformat fără probleme. Manchester City a egalat până la pauză, prin Gabriel Jesus, în minutul 31, și a avut șansă să treacă în avantaj. Kevin de Bruyne a tras pe lângă poartă dintr-o lovitură de pedeapsă.

Manchester City și Liverpool nu sunt în obiectiv

Liverpool pierde poziția de lider în Premier League. E pe locul 3, cu 17 puncte, la fel ca Tottenham. Liderul surprinzător este Leicester. Manchester City, considerată principala favorită la titlu, este abia pe 11, cu 12 puncte. Are însă un meci mai puțin disputat.

+3 FOTO

Clasamentul din Premier League:

FINAL» Manchester City - Liverpool 1-1

• Au marcat: G. Jesus 31 /  M. Salah 13 (pen.)

Manchester City - Liverpool, echipe de start:

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodri, Gundogan - F. Torres, G. Jesus, Sterling
Antrenor: Pep Guardiola

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Gomez, Robertson - Henderson, Wijnaldum - Salah, Mane - Firmino, Jota
Antrenor: Jurgen Klopp

• Jurgen Klopp inovează și folosește o formulă cu două vârfuri, Roberto Firmino și Diogo Jota.

Stadion: Ettihad
Arbitru: Craig Pawson

VIDEO. Cei 10 jucători care au jucat pentru Liverpool și Manchester City

West Ham United - Fulham 1-0. „Scărița” ca un vis urât pentru Ademola Lookman. Portarul a apărat-o cu o mână: „Nu știu la ce se gândea"

VIDEO + FOTO Englezii, scandalizați de anularea unui gol după un ofsaid văzut doar de VAR: „Cea mai proastă decizie din istoria fotbalului”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”