INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO + FOTO Manchester United - Tottenham, în etapa #29 din Premier League. Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului! Hattrick pentru portughez

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 martie 2022 17:36 / Actualizat sambata, 12 martie 2022 22:02

Manchester United s-a impus pe teren propriu, scor 3-2, în fața lui Tottenham, grație unei prestații de zile mari a lui Cristiano Ronaldo. Lusitanul a reușit un hattrick și a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului.

Programul complet al etapei #29 din Premier League

Ronaldo, ce seară! Hattrick împotriva lui Tottenham

După un început de meci echilibrat, Cristiano Ronaldo a deblocat tabela de pe Old Trafford cu o execuție de zile mari. În minutul 13, lusitanul l-a învins pe Hugo Lloris cu un șut perfect de la 25 de metri. Patru minute mai devreme, Ronaldo a cerut vehement penalty după ce șutul său din interiorul careului l-a lovit în mână pe Dier. Ben Davies a marcat pentru Tottenham în minutul 18, însă golul a fost anulat pentru offside.

În minutul 34, centrarea lui Kulusevski l-a lovit în mână pe Alex Telles, iar arbitrul a dictat penalty. Harry Kane a transformat fără emoții. Patru minute mai târziu Ronaldo a reușit dubla, din pasa lui Jadon Sancho, după un contraatac superb al „diavolilor”.

Tottenham a fost aproape de 2-2 în minutul 61, când Son a reluat pe lângă poartă după o pasă superbă a lui Kulusevski. În minutul 66, Ronaldo a șutat plasat din colțul careului însă Lloris a fost la post. Spurs a egalat în cele din urmă după ce Maguire a respins în proprie poartă o centrare a lui Reguilon.

Duelul Ronaldo-Lloris a avut un nou episod în minutul 77. Portarul oaspeților a reușit să respingă din postură de unu la unu cu atacantul „diavolilor”. Superstarul lui United a reușit hattrick-ul în minutul 81, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Alex Telles.

Decizie categorică luată de Răducioiu: „Mi-e rușine, îmi pare foarte rău”
dinamo

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului

Cu golul doi din duelul de pe Old Trafford, Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istoria fotbalului. Lusitanul a ajuns la borna 806, devenind fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate în meciuri oficiale. Recordul precedent îi aparținea lui Josef Bican (805).

Manchester United - Tottenham 3-2

VIDEO. Eurogolul lui Cristiano Ronaldo

Manchester United - Tottenham, imagini spectaculoase:

+9 FOTO

Manchester United - Tottenham, echipele de start

Manchester United: De Gea - Dalot, Maguire, Varane, Telles - Matic, Fred - Sancho, Pogba, Rashford - Ronaldo
Rezerve: Henderson, Lindelof, Bailly, Jones, Mata, Lingard, Cavani, Wan-Bissaka, Elanga
Antrenor: Ralf Rangnick

Tottenham: Lloris -  Romero, Dier, Davies - Reguilon, Bentancur, Hojberg, Doherty - Kulusevski, Son, Kane
Rezerve: Gollini, Sanchez, Winks, Emerson, Rodon, Bergwijn, Lucas, White, Scarlett
Antrenor: Antonio Conte

Duel crucial în lupta pentru top 4

Manchester United va da piept cu Tottenham Hotspur, sâmbătă seara, pe Old Trafford, într-un meci crucial în lupta pentru un loc în top patru, care asigură calificarea în Liga Campionilor. Echipa din Manchester ocupă locul 5, cu 47 de puncte, la două lungimi în fața lui Tottenham, care are însă două meciuri mai puțin disputate.

„Diavolii” vin după un eșec drastic, 1-4, pe terenul rivalei City și o remiză, scor 0-0, acasă, contra penultimei clasate Watford. La polul opus, Spurs și-a câștigat ultimele două meciuri de campionat, cu un golaveraj 9-0, după 4-0 cu Leeds și 5-0 cu Everton.

Clasamentul din Premier League:

VIDEO. Rezumatul partidei Manchester United - Tottenham 3-2

Pleacă vedetele de la Chelsea? Cine cere să fie eliberat pe caz de forță majoră!

Mauricio Pochettino nu-și revine după eliminarea din Liga Campionilor: „Nu mă simt bine, mi-e greu să dorm noaptea”