INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EVENIMENT

LEGENDS CHARITY GAME Propus la echipa națională, Gică Hagi a acceptat o altă provocare: „Mă duc cu drag! O să dau tot ce am mai bun”

Gică Hagi va participa la Legends Charity Game. Foto: GSP
Gică Hagi va participa la Legends Charity Game. Foto: GSP

Articol de , - Publicat sambata, 13 septembrie 2025 09:01 / Actualizat sambata, 13 septembrie 2025 11:43

La 60 de ani, într-un moment în care este propus pentru banca echipei naționale a României, Gheorghe Hagi a acceptat să intre din nou pe teren, de data aceasta la Legends Charity Game, de la Lisabona, programat luni, pe 15 septembrie. Nu pentru trofee, ci pentru bucuria revederii și pentru o cauză care depășește granițele sportului.

Într-un interviu relaxat pentru Gazeta Sporturilor, Hagi vorbește despre emoția întâlnirii cu Luis Figo, Rui Costa și „fratele” Hristo Stoichkov, despre rolul fotbalului de a uni și responsabilitatea socială pe care o simte chiar și acum, la zeci de ani distanță de marile sale meciuri.

De la Barcelona la Ovidiu, de la București la Lisabona și de la Generația de Aur spre generațiile care vin, firul poveștii se țese din nou. În alt registru, dar cu aceeași ambiție: „Să dau tot ce am mai bun. Decarii au ceva special.”.

  • GSP.ro va transmite în exclusivitate în România evenimentul Legends Charity Game, de pe Estadio Jose Alvalade, care își propune să încaseze donații de peste un milion de euro pentru victimele conflictelor globale;

  • Trei reporteri ai Gazetei, Ionuț Iordache, George Nistor și Daniel Grigore, vor oferi de la Lisabona imagini, informații în timp real, reportaje și interviuri;

VIDEO. Gheorghe Hagi abia așteaptă Legends Charity Game: „Mă duc cu drag”

- Domnule Hagi, pe 15 septembrie veți participa la Legends Charity Game de la Lisabona. Ce înseamnă pentru dumneavoastră un astfel de eveniment, un meci demonstrativ? Ce sentimente vă încearcă?
- În primul rând mă duc cu drag și mă duc cu ambiția de a face un meci cât pot eu mai bun, să dau tot ce am mai bun. Chiar dacă am ajuns la o vârstă destul de înaintată, o să încerc să dau tot ce am mai bun. Și, bineînțeles, fericit că mă voi întâlni cu foștii mei colegi, cu lumea noastră, cu care am jucat împreună și o să fie un moment frumos.

- Ce v-a determinat să acceptați invitația? Sunteți des chemat la astfel de evenimente?
- Înainte nu, că dacă antrenam... acum sunt liber. De asta am acceptat-o, pentru că sunt liber. Și programul e mult mai relaxat și de aceea am acceptat să merg.

- Donațiile vor merge către victimele conflictelor din lume. Cum vedeți rolul fotbalului în sensibilizarea opiniei publice față de tragediile umanitare din prezent?
- În primul rând e foarte bună direcția în care se duc banii, iar fotbalul întotdeauna a sprijinit, întotdeauna a unit, niciodată n-a dezbinat. Fotbalul e un sport care, cred eu, e iubit și are menirea să unească lumea, să vină spre aia, pentru că e un spectacol. În general mergi la un spectacol și vezi lucrurile, vezi idolii tăi, vezi jucătorii care chiar o fac foarte bine.

- Ați inspirat deja generații întregi în România și nu numai. O simțiți și ca pe o responsabilitate în plan social?
- Absolut. Clar că sportul e un segment social care ne interesează pe noi toți, nu doar pe sportivi, ci pe toți ceilalți. Are menirea lui în societate, are rolul de a educa, de a face, de a uni lumea și, bineînțeles, și partea socială. Copiii au nevoie de lucrul acesta. Mai ales noi, acum, la legendele care suntem în plan caritabil, bineînțeles că o facem cu plăcere.

Dor de Figo și Rui Costa

- Aveți un jucător anume care participă și de care vă era dor să îl vedeți sau să îl întâlniți acolo?
- Sunt foarte mulți. Aș zice direct Luis (n.r. - Figo), poate și Rui va fi acolo, Costa. Noi întotdeauna cu Portugalia am avut o rivalitate foarte bună. Cu Luis am jucat și împreună la Barcelona, cu Rui, cu Costa ne-am cunoscut, amândoi, eram decari amândoi. Și toți ceilalți sunt jucători fabuloși, jucători extraordinari, jucători fantastici, care au o carieră mare în spate și o să fie, cel puțin pentru mine, o relaxare, o zi frumoasă din toate punctele de vedere.

- De regulă, înaintea unor astfel de meciuri, ce vă propuneți? Aveți în plan să marcați sau să surprindeți cu ceva?
- Rolul meu în teren a fost să dau pasă de gol, deci nu să marchez. După aceea era și golul, că până la urmă, mijlocașii, atacanții, care sunt cu sarcini mai mult ofensive, trebuie să dea ultima pasă de gol și golul. Plus, bineînțeles, să creezi ceva, decarii au ceva special și acel special se cheamă creativitate.

Propus la echipa națională, Gică Hagi a acceptat o altă provocare: „Mă duc cu drag! O să dau tot ce am mai bun”
Gică Hagi și Luis Figo au fost colegi la Barcelona. Foto: Imago

Hristo Stoichkov, prietenul și fratele

- Va fi și o revedere cu amicul dumneavoastră Hristo Stoichkov?
- Da, cu Hristo, da. E prietenul meu, e fratele meu, e clar că o să-mi facă plăcere să-l văd. El e de parte acum, mai vine prin Spania, dar e prin America, pe acolo și în Spania. Din când în când ne auzim la telefon, vorbim, așa că o să-mi fie drag să-l văd.

- În perioada dumneavoastră, România și Portugalia s-au întâlnit mai rar. Sperați să-i dați gol lui Vitor Baia?
- Cum zic spanioli, Ojala!, adică să dea Domnul. Au fost meciuri foarte echilibrate. Noi am avut o generație extraordinară, ei au avut o generație extraordinară la fel, care, după noi, au excelat și au făcut performanțe foarte mari. Îți face plăcere să vezi acești jucători, să ne vedem. Și, bineînțeles, de data asta poate marchez.

Propus la echipa națională, Gică Hagi a acceptat o altă provocare: „Mă duc cu drag! O să dau tot ce am mai bun”
Hristo Stoichkov și Gică Hagi în România - Bulgaria 0-1, Euro 1996. Foto: Imago

„Portugalia a investit”

- Credeți că au avut un secret sau au făcut ceva foarte bine? Au reușit să înlănțuiască mai multe generații de excepție?
- Toți cei care creează un lucru mare sau o echipă foarte bună înseamnă că investesc mult în formare. În învățare. Învață, dezvoltă, educație! Au, cum zic eu, „CT”-ul foarte bine făcut, adică conceptul tehnic. De a forma jucătorul, de a-l dezvolta și a-l aduce la un nivel. Dintre toți, bineînțeles, cei mai buni sunt cei mai buni. Până la urmă, selecția e naturală. El vine singur, dar e important să creezi acel mediu pentru ca să se dezvolte. La început învață și după aia treci la dezvoltare, unde dezvolți mentalul, tehnica, tactica, fizicul. Astea sunt niște etape care trebuie parcurse, dar prima trebuie să fie tehnica lui. El trebuie să învețe. Și cred eu că la ei, Portugalia, Spania, acum văd mai toată Europa, au ajuns să investească în aceste centre de copii și juniori, în metodică, foarte bine. Sperăm și la noi, la un moment dat, să ajungem și noi să investim în copii foarte mult, pentru că ei sunt baza, investești pentru 100 de ani. Ei te fac la un moment dat, cresc, joacă, devin antrenori, fac pe alții, deci trebuie să investești în viitor.

- Aveți un mesaj pentru colegii alături de care veți participa?
- Nimic. O bucurie! Cu drag mă duc să ne vedem. Chiar dacă le zic de aici că anii trec și nu mai suntem așa de fresh, dar cu siguranță că o să-mi facă o deosebită plăcere să mă văd cu ei.

Componența echipelor la Legends Charity Game

Legendele Portugaliei: Vitor Baia, Beto, Pepe, Ricardo Carvalho, Fabio Coentrao, Bosingwa, Jorge Andrade, Eliseu, Bruno Alves, Luis Figo, Deco, Dani, Simao, Maniche, Tiago Mendes, Nani, Quaresma, Nuno Gomes, Helder Postiga, Pauleta;
Antrenor: Costinha;

Legendele Lumii: Petr Cech, Edwin van der Sar, Cafu, Marco Materazzi, Javier Zanetti, Carles Puyol, John Terry, Roberto Carlos, Kaka, Youri Djorkaeff, Christian Karembeu, Gaizka Mendieta, Krassimir Balakov, Gheorghe Hagi, Giorgos Karagounis, Marek Hamsik, Alessandro Del Piero, Henrik Larsson, Michael Owen, Javier Saviola, Hristo Stoichkov;
Antrenor: Peter Schmeichel;
Antrenor secund: Diego Lugano;

Citește și:
Gigi Becali l-a întâlnit la semafor și a început să-l certe: „Te țin minte toată viața, am ratat 20 de milioane de euro din cauza ta!”
Superliga
Gigi Becali l-a întâlnit la semafor și a început să-l certe: „Te țin minte toată viața, am ratat 20 de milioane de euro din cauza ta!”
Mărirea penisurilor cu acid hialuronic, metoda ingenioasă găsită de sportivi pentru a trișa! Un nou scandal a izbucnit
Altele
Mărirea penisurilor cu acid hialuronic, metoda ingenioasă găsită de sportivi pentru a trișa! Un nou scandal a izbucnit
Fostul antrenor din prima ligă s-a angajat la McDonald’s: „Sunt aici să învăț”
Campionate
Fostul antrenor din prima ligă s-a angajat la McDonald’s: „Sunt aici să învăț”
Moștenitoarea imperiului Lamborghini a provocat controverse în Italia: „Ce faci, le dai peste nas?”
Stiri extrasport
Moștenitoarea imperiului Lamborghini a provocat controverse în Italia: „Ce faci, le dai peste nas?”
Investiție reluată în România după 14 ani FOTO
Profit.ro
Investiție reluată în România după 14 ani FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Nu vă spun când mor, dar am alarma programată” » Povestea zguduitoare a unei campioane cu 5 Jocuri Olimpice în palmares, aflată pe moarte: „Mi-am «hackerit» creierul, ca să lupt cu cancerul”

În timp ce Trump posta imagini cu Maduro, în Venezuela se făcea anunțul care poate duce la scenariul din 2003


Comentarii (6)
CharlieHarperIII
CharlieHarperIII  •  13 Septembrie 2025, 11:14

Care e treaba cu performantele la romani (in sport): varianta 1: romanii "au in gena" canotajul, fotbalul nu. Ca, la canotaj, Romania e putere mondiala, in primele 3-4 fortze de pe planeta, la fotbal n-a castigat, cu echipele nationale, niciodata, nimic. De aia si are o generatie de aur. A? :))) Cu care ne laudam peste tot. Cu locul 6 (cand n-ai simtul ridicolului .... ). Varianta 2: nu e chestie de "gena" E chestie ca federatia de canotaj, si aia de gimnastica, mai demult, si aia de atletism, tot demult, si aia de handbal, o data, chiar au avut tehnicieni, profesionisti. Care nu au existat si nu exista in fotbal, unde la "academiile" vietii, e pe baza de celebritate, injuraturi, fas, vax, abureala, spoiala, interventii, parinti. PS: ChatGPT5 'ce ca varianta 1 nu.

Mephistosag
Mephistosag  •  13 Septembrie 2025, 10:02
Postat de luter pe 13 Septembrie 2025, 09:35

gicuta a mai fost pe la nationala si s-a ales praful si pulberea de echipa nationala. a antrenat la farul si ce mare K a facut .se stie cum a luat viitorul campionate ,dar din respect pentru el ca FOTBALIST ,nimeni nu face o analiza pertinenta .asta este parerea mea din acest fenomen numit fotbal de la romanica .

"Domnule" Hagi. Hă, hă, hă...

Mephistosag
Mephistosag  •  13 Septembrie 2025, 09:59
Postat de ares2024 pe 13 Septembrie 2025, 09:28

Teorii a la G.H.,cu practica e mai ,,grele"!

Ai, n-ai mingea, îl bagi pe faianțar.

Vezi toate comentariile (6)
Comentează